Okuyuş

YUNUS SURESİ 5. AYET

YUNUS SURESİ 5. AYET

30.12.2017

هُوَ الَّذِي جَعَلَ الشَّمْسَ ضِيَاء وَالْقَمَرَ نُورًا وَقَدَّرَهُ مَنَازِلَ لِتَعْلَمُواْ عَدَدَ السِّنِينَ وَالْحِسَابَ مَا خَلَقَ اللّهُ ذَلِكَ إِلاَّ بِالْحَقِّ يُفَصِّلُ الآيَاتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ ﴿٥

Güneşi ışığa  ayı da nura çeviren, senelerin sayısı ve hesabını bilesiniz diye aya menziller takdir eden O’dur. Allah bunu hak/gerçekolarak yarattı. O bilen bir kavme ayetleri açıklamaktadır.

Kelime Açıklamaları

ZÂE: ضاء

Aydın olmak, parlamak, aydın ve ziyadar olmak, ışık talep etmek, ışık saçmak.

NÂRA: (نار

 Bir şey parlamak, aydın olmak, bir hususu açıklamak, aydınlatmak, yol göstermek ateş görmek, bozguna uğrayıp  yenilmek, fitne, münevver (tenvir edilmiş, nurlandırılmış, aydınlatılmış, ışıklı. Aydın), Aydınlatılmış,

KADERA: قدر

Bir şeye güç yetirip  kadir olmak, takdir ve hükmetmek,  bir şeyi planlamak, hazırlamak, muktedir kılmak kıyaslamak, miktar, ölçü, hüküm, hazırlamak, mukadder olmak.

NEZELE: نزل

Yukarıdan aşağı inmek, bir iş başa gelmek, terk etmek, vazgeçmek, saldırmak, hücuma geçmek, bir yere konaklamak, misafir, ağırlanmak, ağırlamak, güzel yemek, nezle, tedrici, azar azar inmek, inzal , makam, rütbe, itibar, yukarıdan düşmek, inmek.

FESALE: فصل

Bir şeyi kesme, ayırma, hükme bağlamak, uzaklaştırmak, iki şey arasına engel  olup fasıla vermek, kasap koyunu kesip uzuv ,uzuv ayırmak, engel, iki şey arasındaki mesafe, tafsilat,  hakim, kadı.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız