Okuyuş

HUD SURESİ : 23. AYET

HUD SURESİ : 23. AYET

25.06.2018

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ وَأَخْبَتُواْ إِلَى رَبِّهِمْ أُوْلَئِكَ أَصْحَابُ الجَنَّةِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ ﴿٢٣

İnanıp/güvenip iyi işler yapan/sulh edici olan ve Rablerine içten bir bağlılıkla boyun eğenlere gelince; işte onlar da cennet halkıdır, onlar orada kalıcıdırlar.

Kelime Açıklamaları

CENNE: جن

Gece kararmak, kefenlemek, örtmek, kapatmak, akıl zail olmak,  , bitki uzayıp kalınlaşmak, karanlık basıp örtmek, cin, saklanmak, gizlenmek ,cinnet, cenin,  bir çeşit yılan, kalp, her şeyin içi, gizli iş,  ruh, gençliğin başlangıcı, kabir, ölü, kalkan, siper, kadının baş ve yüz örtüsü, cennet, küçük bahçe.

HALEDE: خلد

Devam etmek,  uzun müddet kalmakyaşlanıp kocamamak, bir yerde ikamet etmek, ebedi, devamlı kılmak, ebedileşmek,  hatır, gönül, kalp, geç kocamak, bir yerde ikamet etmek,  ebedi, ebedileştirmek, hatır, gönül, kalp, köpek, ölümsüz, yaşlı fakat dinç

SALEHA:صلح

Bir şey iyi olmak, bir şey diğer bir şeye yaraşır, faydalı uygun olmak, ateş ile tutuşturmak,dua, onarmak, islah etmek,sulh, ıstılah, iyilik etmek, aralarını bulmak, barıştırmak, mu salaha (barış) yapmak, ittifak etmek, anlaşmak, , istikamet, iyilik, doğruluk, uygunluk, vecibeleri gereğince yerine getiren insan.

HABETE:خبت

Yer düz ve oturaklı olmak, gizli olmak, alçak gönüllü, huşu sahibi olmak, tevazu, kalbi kırık, mütevazi, saygılı. Yer düz ve oturaklı olmak, gizli olmak, alçak gönüllü, huşu sahibi olmak, tevazu, kalbi kırık, mütevazi, saygılı.

SAHABE:صحب

Biriyle ülfet edip yar ve hemdem olmak,arkadaş, dost edinmek, korumak, men etmek, boyun eğmek, bir şeyin maliki, eş, zevce, itaatkar, yosun tutmuş su, kabuğu soyulmuş dal,çok fazla birlikteliği olan, ashap, ehli, sahibi, musahabe(birlikteliğin uzun olması), sahabe.

Önceki Sonraki

1 Yorum

  1. 23- Rablerine, (yürürlükteki yasalarına) gönülden bağlı olarak sulh/ıslah, barış/uzlaşıya dayalı davranışlarla kendilerini güven altına alan böyle kişilikler de yasanın doğal seyri gereği mutluluk yurdunun/cennetin sahipleridirler ve orada onlar devamlıdırlar.

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu