Okuyuş

KEHF SURESİ 60.... DEĞERLENDİRME

KEHF SURESİ  60.... DEĞERLENDİRME

15.12.2020

KEHF SURESİ 60-82 AYETLER.

Bu konuya sebep olan bu ayetler semavi kitapların 104 adet 100 suhuf (saife) 4 tanesi ise kitaptır.  Zebur, Tevrat, İncil ve Kur’an’dır.

Tevrat’ın verildiği Hz. Musa (“İnsanların en bilgini kimdir?” diye sorulur, o da “Allah bilir” demesi gerekirken “benim” diye cevap verir.) Allah bunun üzerine bu ayetleri indirmiştir diye rivayet edilir. Kitap verilen bir peygamberin bilgisi bile yetmeyen biz kulların ne kadar bilgisi olabilir ki ben her şeyi en iyi bilirim diyebiliyor. İşte Allah bu ayette (Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik. Kehf : 65 ) yarattığı her canlı Allah’ın kuludur. Bu kulların en acelecisi, en nankörü ve akıl verildiği halde en az düşüneni de yine insandır. Bu kuldan bilgi almak istediği ve soru sormayacağı halde her yaptığını sordu. İşte bu da gösteriyor ki bilmediklerinin için de, daha ne bilmedikleri var. Toprağa bir elma bir fasulye tohumu atsan (eksen) elma ağacı olur elma verir. Fasulye ise fasulye olur ve fasulye verir. Hiç itiraz etmeden aynen kulluğunu yerine getirir. İnsansa az bir bilgisi ile her şeyi bildiğini ve en iyisini en çoğunu kendisinin bildiğini sanır ve kulluğunu unutur. Kulluk verilen emri hakkı ile yerine getirmektir. Biz insanlar az bir bilgi ile sanki yaratıcıymışız (haşa) gibi emirlerin dışına çıkıveriyoruz. Onu beğenmeyiz. Buna şu ad takarız. O birine yalan atfederiz kendimizi nefsimizin istediği gibi oyalar dururuz. Kul olduğumuzu bu arada unutur da kendimizi bir şeyatin’e benzetiriz. Bizleri yaratan yoktan var eden varlığından haberdar eden Allah Kitabı Kur’an ve Sünnetullah’a harfiyen uyan ve yaşamına uygulayan kullarından eylesin.        

Hüseyin ELÇİ

NOT:

 […Resûlullah’ın olayla ilgili tamamlayıcı bilgiler verdiği bir açıklamasında bildirdiğine göre, bir gün Hz. Mûsâ İsrâiloğulları’na hitap ederken kendisine, “İnsanların en bilgini kimdir?” diye sorulur, o da “Allah bilir” demesi gerekirken “benim” diye cevap verir. Bunun üzerine yüce Allah ona, “İki denizin birleştiği yerde bir kulum var. O senden daha bilgindir” diye vahyeder. Hz. Mûsâ, “Rabbim, onu nasıl bulabilirim?” deyince de Allah, “Bir balık al, sepete koy; balığı nerede yitirirsen işte kulum oradadır” diye cevap verir.  Mûsâ aleyhisselâm, emredileni yapar…] DİB Kuran Yolu Tefsiri (18-60 dan) alıntı

Önceki Sonraki