Okuyuş

KEHF SURESİNDEN BANA KALANLAR

KEHF SURESİNDEN BANA KALANLAR

25.02.2021

Allah “ben size kitabı anlaşılır biçimde indirdik. Peygamberleri ’de  uyarıcı ve müjdeleyici olarak gönderildi”. Biz de gönderilen uyarılara kulak vermemiz gerekiyor.  Kainatı okursak, Allah’a sığınır, dayanırsak yasasına iktidar edersek, rabbimle aramıza kimse giremez.

Gemi= kendi hayatımız olarak alırsak, kişi kendi içerisindeki olumsuzlukları yok edip ,olumlu hale getirmesi, doğruyu yanlıştan, yanlışı doğrudan, iyiyi kötüyü birbirinden ayırması, karanlıkla aydınlığı fark edebilmesi. Kendi nefsini ilahlaştırıp, yanlış şeylere kaymaması, yanlışı görüp ders olması, ders çıkarması, kusurlarımızı hatalarımızı bulup doğruya yöneltebilirsek gemimizdeki delikleri onarabilirmek  kendimize çeki düzen verirsek mutluluğa güzelliği ulaşırız.

Bozulmuş toplum içerisinde kaymadan yaşarsak. Allah’ın ipine sımsıkı bağlanırsak, Zülkarneyn gibi adaleti, değerleri, yasaları güzel bir şekilde ortaya koyarsak, doğusuyla batısıyla gittiğimiz her yere güneşi güzelliği hakkı götürürsek, gittiğimiz her yeri aydınlatır ve ısıtırız. Allah’ın değerlerine göre değerler ortaya koyarsak eğer, Allah’ın değerleriyle değerlenirsek kurtuluşa ulaşırız.

Allah’ın verdiği değerlerle yaşamazsak, yanlışlarımızın üzerini örtersek, nefsimize ve  arzularımıza göre yaşarsak, saman çöpü gibi sağa sola savrulmaya mahkum oluruz.

Hızır A.S çocuğun öldürülmesi bursa mecaz anlamda. Çocuklarımızın yanlışlarını budarsak, törpülersek güzel terbiye ve ahlak verirsek. annenin ve babanın çocuğuna bıraktığı en güzel miras ve  hazinedir. çocuklarımızın içine gömdüğümüz bu hazine ile de çocukların bu değerleri ile güzel bir şekilde çıkarması en büyük mirastır.

Denizler mürekkep olsa rabbinin sözlerini yazmakla bitmez. Bilip bilmediğimiz o kadar şey var ki; Görünür görünmez tüm kainatı yazmakla bitmez. insan hayırlı ve düzgün yaşarsa, kurtuluşa ulaşır. bu dünyası da ahireti de kurtulur.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              AYSEL CEBE

Önceki Sonraki