Okuyuş

NAHL SURESİ:12 . AYET

NAHL SURESİ:12 . AYET

28.10.2019

وَسَخَّرَ لَكُمُ الَّيْلَ وَالنَّهَارَۙ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَۜ وَالنُّجُومُ مُسَخَّرَاتٌ بِاَمْرِه۪ۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَۙ

Geceyi, gündüzü, güneşi ve ay'ı sizin hizmetinize verdi. Yıldızlar da O'nun emriyle  boyun eğdirdi. Şüphesiz bunda aklını kullanan bir toplum için ibretler/deliller vardır.

Kelime Açıklamaları

AKALE:عقل

Çocuk akıl baliğ olmak, idrak etmek, kendindeki hatanın hata olduğunu anlamak, akılda üstün gelmek, alıkoymak mani olmak, denizin engin yeri, akıl, kalp, diyet, sığınak, kale,  iyiyi kötüden ayırma kabiliyeti, idrak merkezi, hafıza, her şeyin en iyisi. akıl sahibi olmak, bilge olmak, anlamak, herkes için kan fiyatını ödemek, bir dağ zirvesine çıkmak, anlayış kullanmak, çekimser olmak

SEHARA:سخر

Birine zoraki bir iş teklif etmek, kahretmek, zorla yaptırmak, boyun eğdirmek, alay ve eğlence konusu, hizmetine vermek, çalıştırmak,  maskaralık, ırgat, ücretsiz işçi veya hayvan, musallat etmek.

NECEME: نجم

Bir şey doğmak belirmek, görünmek, taksit taksit ödemek, yıldız, astronot yıldızları incelemek, kömür madeni, astroloji, yıldız, muayyen vakit, asıl, kök, sabah yıldızı, Venüs.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu