Okuyuş

NAHL SURESİ:13 . AYET

NAHL SURESİ:13 . AYET

28.10.2019

وَمَا ذَرَاَ لَكُمْ فِي الْاَرْضِ مُخْتَلِفًا اَلْوَانُهُۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَةً لِقَوْمٍ يَذَّكَّرُونَ

Daha sizin için Arzdan muhtelif renklerle yarattıkları, neler var, elbette bunda tezekkür edecek bir kavm için bir âyet var

Kelime Açıklamaları

HALEFE: خلف

Arkasında olmak, birinden sonra gelmek, sonra yaşamak, geriye kalmak, halife olmak, yemek vs.nin tadı kokusu değişik olmak, vadini yapmamak, muhalefet etmek, birinin yerine vekil edinmek, sırt, arka, sona kalan, artakalan,  değişik şey, muhtelif, çeşitli.

ZEKERA:ذكر

Bir şeyi zihninde tutmak, değerlendirmek, değer olarak ortaya koymak,  ezberlemek, hatırlamak, unuttuktan sonra hatırlamak, anmak, yad etmek, Allah’a sena ,tesbih etmek, zikretmek, erkek,  bir kelimeyi müzekker kılmak, görüşmek, müzakere etmek, pasaport, reçete, sağlam söz, sertifika.

ZERAE: ذرا

Allah bir şeyi yaratmak, bir şeyi çoğaltmak, tarlaya tohum ekmek,ziraat,  dişleri dökülmek, bir adamı gücendirip darıltmak, akıtmak, saç sakal ağarmak, ekilmiş ekin,üretmek,  nesil, zürriyet.

LEVENE: لون

Renkli yapmak, hurmada olgunlaşma belirmek, renkli olmak, rengi değişmek, çeşit, sınıf, nevi, bir şeyi diğerinden ayıran hal, boya, konuşma veya yazıda çeşit çeşit  üslup kullanma.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu