Okuyuş

TEVBE SURESİ 87. AYET

TEVBE SURESİ 87. AYET

26.10.2017

 رَضُوا بِاَنْ يَكُونُوا مَعَ الْخَوَالِفِ وَطُبِعَ عَلٰى قُلُوبِهِمْ فَهُمْ لَا يَفْقَهُونَ

Onlar geride kalanlarla beraber olmakla hoşnut oldular. Onların kalpleri üzerine mühür vuruldu. Onlar  fıkıh etmezler.

Kelime Açıklamaları

HALEFE: خلف

Arkasında olmak, birinden sonra gelmek, sonra yaşamak, geriye kalmak, halife olmak, yemek vs.nin tadı kokusu değişik olmak, vadini yapmamak, muhalefet etmek, birinin yerine vekil edinmek, sırt, arka, sona kalan, artakalan,  değişik şey, muhtelif, çeşitli.

TABEA: طبع

Kitap vs. Basmak, Allah halkı yaratmak, nakşetmek, resmetmek, mühürlemek, kilitlemek, şekil kalıp vermek, işlemek, kabı doldurmak, ahlak, tabiat, seciye, posta pulu, matbaa, pas, leke, kirlilik, ayıp,

FEKAHE: (فقه

Birine ilimde galebe etmek, fakih olmak, anlayışlı, şeriat ilmini bilir olmak, bir şeyi gereğince anlamak, öğretmek, bildirmek, fıkıh tahsil etmek, anlayış, zeka, mütehassıs.

Önceki Sonraki

1 Yorum

  1. Sorumluluğu alimlere ,hocalara , vs. ye verip hiçbir çalışmaya katılmaz. Sanki tek sorumluluğu maddi kazanç sağlamak, makam elde etmek, zevk ve sefa sürmekmiş gibi davranır. Ömrünü o yollarda tüketir. kalpler pas tutmuş tefekkür, akıl etme, derinlemesine düşünme kaybolmuştur. Sonunda kendini kurtarmak için tüm kazanımlarını verir. MEARİC/ 11 "Birbirlerine gösterilirler. Suçlu, o günün azabından kurtulmak için oğullarını fidye vermeyi bile ister. "

Yorum Yapınız