Okuyuş

TEVBE SURESİ 86. AYET

TEVBE SURESİ 86. AYET

19.10.2017

 وَاِذَٓا اُنْزِلَتْ سُورَةٌ اَنْ اٰمِنُوا بِاللّٰهِ وَجَاهِدُوا مَعَ رَسُولِهِ اسْتَأْذَنَكَ اُو۬لُوا الطَّوْلِ مِنْهُمْ وَقَالُوا ذَرْنَا نَكُنْ مَعَ الْقَاعِد۪ينَ ﴿86﴾

“Allah’la güvene girin ve elçisiyle beraber cihat edin.” diye, bir sure indirildiği zaman onlardan imkân sahibi /servet sahibi kimseler de izin isterler. “Bizi bırak oturanlarla beraber olalım.” dediler.

Kelime Açıklamaları

SÂRA- SEVERA : سار

Yükselerek sıçramak, bu kelime kızgınlık ve şarap içinde kullanılır, öfkelenmek, kızmak, sıçrayıp çıkmak, duvar vs.ye tırmanmak, kadın bilezik takmak, şarap vs.nin keskinliği şiddeti, sur, şehir hisarı, duvar, kitaptan bir bölüm, kur ’anda süre, surun şehri kuşatması gibi surelerinde kuranı kuşatmasından bu adı alır, derece, şeref, şan, nişan, yüksek ve güzel bina.

EVELE: اول

Dönmek, irtidat etmek,  vali, reis, başkan olmak, idare etmek, hükmetmek, öne geçmek, döndürmek, çevirmek, irca etmek, tefsir etmek, tevil etmek, yorumlamak, uzak ve gizli manalarını ortaya çıkarmak, adamın çoluğu çocuğu ailesi, serap, akraba, taraf( ale firavn)  alet, araç ,bir şeyin kendisi, fotoğraf makinesi, daktilo., makine, uzuv.

TÂLE : طال

Uzamak, yükselmek, uzun olmak, mühlet verme  vadeyi uzatmak, çok bol kudret, yükseklik, zenginlik, minnet, meziyet, uzun, geniş, harcanacak para vs.,fayda.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız