Okuyuş

TEVBE SURESİ 88. AYET

TEVBE SURESİ 88. AYET

26.10.2017

 لٰكِنِ الرَّسُولُ وَالَّذ۪ينَ اٰمَنُوا مَعَهُ جَاهَدُوا بِاَمْوَالِهِمْ وَاَنْفُسِهِمْۜ وَاُو۬لٰٓئِكَ لَهُمُ الْخَيْرَاتُۘ وَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

Lakin, elçi ve onunla beraber güven içinde olanlar malları ve canlarıyla gayret ve çaba gösterdiler. İşte onlar için hayırlar vardır. Onlar kurtuluşa erenlerdir.

Kelime Açıklamaları

HÂRA: خار

Bir şeyi diğer şeye tercih etmek, seçip ayırmak, hayırlı olmak, hayırda birine üstün gelmek, iki şey arasından seçmek, muhayyer, hıyar, acur, daha iyi, çok ve iyi servet, halkın rağbet ve muhabbet ettiği şey, kendisinde fayda lezzet olan.

FELEHA: فلح

Yeri ziraat için sürmek, yarmak, arzusuna nail olmak, istediğini elde etmek, felah bulmak, korktuğu şeyden gam ve zorluktan kurtulmak, nimet ve rahatta daimi olmak, fevz ve felah bulmak.

Önceki Sonraki

1 Yorum

  1. Oysa malıyla , canıyla, evlatlarıyla elçinin uygulamaya koyduğu Allah'ın yasalarını var gücüyle ayakta tutan elbette ki cennettedir. Hem bugün hem gelecekte. *Hiç bir gücü Allah dan üstün görmez cennette. *Anne babaya ihsan eder, saygısızlık etmez cennette. *Gelecek endişesiyle çocuklarını öldürmez cennette. * Her türlü aşırılıktan kaçınır kendini korur cennette. *Hiç bir canı öldürmez cennette. *Yetimin malına göz dikmez .yetimi kollar gözetir cennette. *Ölçü ve tartıda adaleti korur cennette. *Çekebileceğinin dışında sırtına yük yüklemez cennette. *En yakını bile olsa adaleti yerine getirir cennette. *Allah' verdi ahdi yerine getirir CENNETTE.

Yorum Yapınız