Okuyuş

NAHL SURESİ: .97. AYET

NAHL SURESİ: .97. AYET

17.02.2020

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ اَوْ اُنْثٰى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيٰوةً طَيِّبَةًۚ وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ اَجْرَهُمْ بِاَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

Erkek ve kadından her kim inanmış olarak sulh edici bir iş yaparsa, onu hoş/temiz bir hayatla yaşatırız, onların ücretini yaptıklarının en güzeliyle veririz.

Kelime Açıklamaları

ZEKERA:ذكر

Bir şeyi zihninde tutmak, değerlendirmek, değer olarak ortaya koymak,  ezberlemek, hatırlamak, unuttuktan sonra hatırlamak, anmak, yad etmek, Allah’a sena ,tesbih etmek, zikretmek, erkek,  bir kelimeyi müzekker kılmak, görüşmek, müzakere etmek, pasaport, reçete, sağlam söz, sertifika.

SALEHA:صلح

Bir şey iyi olmak, bir şey diğer bir şeye yaraşır, faydalı uygun olmak, ateş ile tutuşturmak,dua, onarmak, islah etmek,sulh, ıstılah, iyilik etmek, aralarını bulmak, barıştırmak, mu salaha (barış) yapmak, ittifak etmek, anlaşmak, , istikamet, iyilik, doğruluk, uygunluk, vecibeleri gereğince yerine getiren insan.

ENESE: انث

Kadın dişi doğurmak, güzellikle ve yumuşaklıkla muamele etmek, müennes (dişi) yapmak, yumuşayıp sert olmamak, sert olmayan demir, bitkisi çok çabuk çıkan yer, çok nebatlı düz ova, iki kulak.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu