Okuyuş

NAHL SURESİ: .94. AYET

NAHL SURESİ: .94. AYET

17.02.2020

وَلَا تَتَّخِذُٓوا اَيْمَانَكُمْ دَخَلًا بَيْنَكُمْ فَتَزِلَّ قَدَمٌ بَعْدَ ثُبُوتِهَا وَتَذُوقُوا السُّٓوءَ بِمَا صَدَدْتُمْ عَنْ سَب۪يلِ اللّٰهِۚ وَلَكُمْ عَذَابٌ عَظ۪يمٌ

 Eymanlarınızı aranızı bozan bir şey yapmayın, sonra sağlam basmış olan ayak, kayar ve Allah'ın yoluna engel olduğunuzdan dolayı kötülüğü tadarsınız ve sizin için büyük bir azap vardır.

Kelime Açıklamaları

EHAZE: اخذ

Bir şeyi almak, sahip olmak, edinmek,  tutmak, taklit, yakalamak, galebe etmek, kahretmek, alıkoymak, menetmek, engel olmak, ipnotizma, taklit,  ayıplamak, azarlamak, suçu karşılığı cezalandırmak, yol, usul, ilmin membaı, kaynağı.

ZELLE : زل

Ayağı kaymak, görüşünde hataya düşmek, doğrudan sapmak, birini sürçtürüp kaydırmak, yanılma

KADEME: قدم

Önlerine geçmek, cüretli cesur olmak, bir işi ele almak,ayak,  öne geçmek, kıdem, kademe, mukaddime, öncü kuvvet, her şeyin evveli,kadim(eski olan), Öncü. Öne sürmek, takdim etmek, sunmak.

DEHALE: دخل

Bir yere girmek, içeriye sokmak, nüfüz etmek, birini ziyaret etmek çıkagelmek, içi fasit olmak, bir yere gitmek, karışmak, bir şeyin içi iç yüzü, insanın niyeti,mezhebi, giriş, misafir, iç işleri bakanlığı.

SEBETE:ثبت

Durmak sabit olmak, devam etmek, bir şeyin hakikatini anlayıp bilmek, direnmek, ispat ve tesbit etmek, sağlam, işinde ihtiyatlı tedbirli olmak.Uyumak, cumartesiye girmek, rahat etmek, sakin olmak, 7/163,bir şeyi kesmek, hafif uyku. pek akıllı dahi kişi, koma, zamandan bir parça, gece ve gündüz.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu