Okuyuş

İSRA SURESİ 16. AYET

İSRA SURESİ 16. AYET

26.04.2020

وَاِذَٓا اَرَدْنَٓا اَنْ نُهْلِكَ قَرْيَةً اَمَرْنَا مُتْرَف۪يهَا فَفَسَقُوا ف۪يهَا فَحَقَّ عَلَيْهَا الْقَوْلُ فَدَمَّرْنَاهَا تَدْم۪يرًا

Biz bir kenti/karyeyi helak etmek istediğimiz zaman onun varlıklılarına emrederiz/iş işlettiririz, orada fısk/fasıklık yaparlar, böylece o ülkeye karar gerekli olur/hüküm hak olur, biz de orayı darmadağın/yerle bir ederiz.

Kelime Açıklamaları

FESEKA: فسق

Hak yoldan çıkmak, günah işlemek, doğru yoldan sapmak, fasık kabul etmek, isyan eden, zani, fıskiye, fare, özünden ayrılmak, taze hurmanın kabuğundan ayrılması.

RÂDE:راد

Bir şeyi istemek, arzu etmek, dilemek, seçmek, niyet etmek, yapmasını istemek, irade, gemide dönen demir, makara iği,yavaş hareket etmek, bir şeyin ardından koşmak, görüşünden düşüncesinden döndürmek, çalışmak

HEDEYE: هدي

İrşad etmek, doğru yolu göstermek, hediye vermek, bir adamın bulunduğu hal durum, gündüz, yol, yürürlükte olan yol, sulh yapmak. kurbanlık hayvan, yol, yön, cihet, misli.

KÂLE : قال

Konuşmak, söylemek, hitap etmek, meyletmek, dönmek, yönelmek, mücadele münakaşa etmek, (قولا ) kavilleşmek söylenmiş söz, tekrar, tekrar söylenmiş söz, görüş, şeref sözü, mukavele ile iş görüşmek, kontrat yapmak,

DEMERA:دمر

Helak olmak, helak etmek, izinsiz bir yere girmek, şerrin hücumu gibi hücum etmek, geceyi uykusuz üzüntülü geçirmek,  alçak kişi.

TERAFE : ترف

Nebatın suyu çok olmak, rahat refah ve bolluk içinde yaşamak, nimet bolluk azdırmak, azgınlık ve sapıklıkta ısrar etmek, refah ve nimetin bolluğu kişiyi azdırıp sapıtmak, sorumsuz rahat yaşayan, zorba kişi, konfor, dertsiz.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu