Okuyuş

İSRA SURESİ 15. AYET

İSRA SURESİ 15. AYET

19.04.2020

مَنِ اهْتَدٰى فَاِنَّمَا يَهْتَد۪ي لِنَفْسِه۪ۚ وَمَنْ ضَلَّ فَاِنَّمَا يَضِلُّ عَلَيْهَاۜ وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰىۜ وَمَا كُنَّا مُعَذِّب۪ينَ حَتّٰى نَبْعَثَ رَسُولًا

Kim aydınlanırsa/rehberliği kabul ederse  kendisi için yola gelmiş/aydınlanmış olur, kim de saparsa kendi aleyhine sapmış olur.  Hiç kimse, kimsenin günah yükünü yüklenmeyecektir. Biz elçi/görevli göndermedikçe azab edici değiliz

Kelime Açıklamaları

BEASE:بعث

Yalnızca göndermek, uykusundan uyarmak, görevlendirmek, harekete geçmek, kımıldamak, mebus, millet vekili, delege. teşvik etmek, boşanmak, özel heyet. gözetlemek, araştırmak, Basü Badel Mevt; “Öldükten sonra dirilmek”

HEDEYE: هدي

 İrşad etmek, doğru yolu göstermek, hediye vermek, bir adamın bulunduğu hal durum, gündüz, yol, yürürlükte olan yol, sulh yapmak. rehber,  mürşit, kurbanlık hayvan, yol, yön, cihet, misli. kılavuz olmak, uğurlamak, yola rehberlik etmek, yönlendirmek, doğru yolu - yönü izlemek; doğru yola yönlendirilen, hidayet edilen; doğru yol, yön, yöntem, davranış biçimi. Hediye.

VEZARA: وزر

Bir şeyi yüklenmek, ağır yük yüklenmek, günah işlemek, vezir olmak, bir şeyi alıp götürmek, sarp dağ, sığınak, silah, zor iş, tasa, teşbih yoluyla günah, sorumluluk, mesuliyet, bir şeyin  sorumlusu yapmak,  savaşı sona erdirmek, bakan olarak atanmak,  bakanlık ile ilgili, bakanlık düzeyinde.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu