Okuyuş

TEVBE SURESİ 111. AYET

TEVBE SURESİ  111. AYET

20.11.2017

اِنَّ اللّٰهَ اشْتَرٰى مِنَ الْمُؤْمِنينَ اَنْفُسَهُمْ وَاَمْوَالَهُمْ بِاَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ في سَبيلِ اللّٰهِ فَيَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَيْهِ حَقًّا فِي التَّوْرٰيةِ وَالْاِنْجيلِ وَالْقُرْاٰنِ وَمَنْ اَوْفٰى بِعَهْدِه مِنَ اللّٰهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَيْعِكُمُ الَّذي بَايَعْتُمْ بِه وَذٰلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظيمُ

Allah müminlerden cennet mukabili mallarını ve nefislerini satın almıştır. Allah yolunda mukatele ederler. Katlederler ve katlonulurlar. Tevrat’ta,  İncil’de ve Kuran’da bu  Allah üzerine hak bir vaattir. Ahdini yerine getirmekte  Allah’tan daha vefalı kimdir? Kendisiyle  yaptığınız alışverişle sevinin. Bu büyük kurtuluştur.

Kelime Açıklamaları

ŞERAYE: شرى

Bir şeyi satın almak, satmak, bir işe dalıp ileri gitmek, alışveriş, bir şeyi terk edip başka bir şeye yapışmak.

KATALE: قتل

Öldürmek, yumuşak olması için şaraba su koymak, şiddetini kesmek elemini kaldırmak, aşağı ve zelil kılmak, bir şeyi gereği gibi tanıyıp bilmek, muhabere etmek, lanet etmek, savaşmak, bir işi kolayı ve münasibi ile tutmak, bir şeyin benzeri, bilerek öldürme, intihar, etkisiz hale getirmek.

BEŞERA : بشر

Sevinmek, müjdelemek, müjdelemeyi istemek, beşer, insanlık, dış deri, belirti, yağmur müjdeleyen rüzgar, sevinçli haber

BÂA- BEYEA: باع

Satmak, satın almak, perakende veya toptan satmak, alışveriş yapmak, eşya revaçta olmak, ter akmak, ticaret malı, biat, kilise, mabet, sinagog, bayi, pazarlık.

Önceki Sonraki

1 Yorum

  1. En'am 54:Allah kendi nefsine,özüne,cevherine rahmeti farz kıldı. (Kendisi kendine gerekli kıldı.) Kehf 51:Allah doğru yoldan sapanları(güvene girmeyen,sürekli mutluluğu reddedenleri)kendine,özüne,cevherine yardımcı edinmedi. Tevbe 111:Allah güvene girmeyi hak edenleri,bu yolda çaba harcayanları sürekli mutlu edeceğini beyan etti.Çünkü bu Allah'ın kendine koymuş olduğu kuraldır.Kendisi kendine şahit ve koyduğu kuralları önce kendi uygulayandır.

Yorum Yapınız