Okuyuş

TEVBE SURESİ 98. AYET

TEVBE SURESİ 98. AYET

06.11.2017

وَمِنَ الْاَعْرَابِ مَنْ يَتَّخِذُ مَا يُنْفِقُ مَغْرَمًا  وَيَتَرَبَّصُ بِكُمُ الدَّوَٓائِرَۜ عَلَيْهِمْ دَٓائِرَةُ السَّوْءِۜ وَاللّٰهُ سَم۪يعٌ عَل۪يمٌ ﴿98﴾

Araplardan infak ettikleri şeyleri zarar /angarya sayanlar, sizinle ilgili belalar gözetirler. Belalar onların üzerine çevrilir. Allah işiten ve bilendir.

Kelime Açıklamaları

EHAZE : اخذ

Bir şeyi almak, sahip olmak, edinmek,  tutmak, taklit,  yakalamak, galebe etmek, kahretmek, alıkoymak, menetmek, engel olmak, ipnotizma, ayıplamak, azarlamak, suçu karşılığı cezalandırmak, yol, usul, ilmin menbaı, kaynağı.

ĞARİME : غرم

Alışverişte zarar  etmek, zimmetine edası gereken şeyi ödemek, borçlu kılmak, kefil olduğu ve garanti ettiği borcu bizzat ödemek, zarar, hasım, muhalif, zayıf, zebun,

RABESA : ربص

Bir şeyi gözetlemek, başa gelecek ,arız olacak hayır veya şerri beklemek,  birini beklemek, ihtikâr yapmak, intizar etme.

DÂRA : دار

Bir şeyin etrafını tavaf etmek, daire şeklinde hareket etmek, dönmek, dolaşmak, birini bir işten çevirmek, alıkoymak, terk ettirmek, daire, bir şeyi ihata çepeçevre çeviren şey, halka, hezimet, mağlubiyet, felaket, konak, saray ,ev, belde, yurt, şehir.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız