Okuyuş

TEVBE SURESİ 74. AYET

TEVBE SURESİ 74. AYET

30.09.2017

 يَحْلِفُونَ بِاللّٰهِ مَا قَالُواۜ وَلَقَدْ قَالُوا كَلِمَةَ الْكُفْرِ وَكَفَرُوا بَعْدَ اِسْلَامِهِمْ وَهَمُّوا بِمَا لَمْ يَنَالُواۚ وَمَا نَقَمُٓوا اِلَّٓا اَنْ اَغْنٰيهُمُ اللّٰهُ وَرَسُولُهُ مِنْ فَضْلِه۪ۚ فَاِنْ يَتُوبُوا يَكُ خَيْرًا لَهُمْۚ وَاِنْ يَتَوَلَّوْا يُعَذِّبْهُمُ اللّٰهُ عَذَابًا اَل۪يمًا فِي الدُّنْيَا وَالْاٰخِرَةِۚ وَمَا لَهُمْ فِي الْاَرْضِ مِنْ وَلِيٍّ وَلَا نَص۪يرٍ ﴿74﴾

Söyledikleri şeye karşı Allah’la yemin ediyorlar. Muhakkak küfrün kelimesini söylediler. İslam’dan sonra kafir oldular. Ulaşamayacakları şeyle üzüldüler. Allah ve elçisi Allah’ın fazlıyla kendilerini zengin etti diye intikam alıyorlar. Eğer dönerlerse kendileri için daha iyi olur. Yok eğer yüz çevirirlerse, Allah onları şimdi ve gelecekte elim bir azapla azaplandırır.  Yeryüzünde onlar için ne bir veli nede bir yardımcı vardır

Kelime Açıklamaları

HALEFE: حلف

Yemin etmek, topluluk arasındaki sözleşme için kullanılır, çocuk ergenlik çağına ulaşmak, birinden yemin istemek, antlaşmak,  ahitleşmek, bir şeye bağlı devamlı olmak, müttefik, (hilf) özel dostluk anlaşması.

HEMME: همم

Bir iş  birini üzüntülü gamlı kılmak, hastalık bedeni eritip arık yapmak, arzu etmek, tasarlamak, azim, gayret, misyon, bir şeye karar verip yapmamak, özünü yiyip içini boşaltmak, üzülmek, mahzun olmak, pek ihtiyar piri fani olmak.

NÂLE: نال

İsteğine nail olmak, almak, ulaşmak vasıl olmak,  yaklaşmak, vakti gelmek, vermek, elde edilen, atıyye, bağış.

NEGAME: نقم

 Bir şeyi kerih görüp ayıplamak, yadırgamak, öç almak, cezalandırmak, bir şeyi ayıplamakta çok ileri gitmek, ceza, ukubet, çok intikam.

ĞANÂ: غنى

Malı çok olmak, zengin olmak, bir şeyle iktifa edip başkasına muhtaç olmamak, yaşamak, dirlik sürmek, fayda vermek, zengin başkasına ihtiyacı olmayan, dostluğunda daim olan, şarkı, ehlinin ikamet edip sonra göçüp gittikleri ev.

TÂBE: تاب

Hatasından Allah’a dönmek, zahir olan şeyden pişman olmak, tövbe, geri dönmek, vazgeçmek, nedamet, pişmanlık,  günahlarında pişman olan dönen, dut ağacı.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız