Okuyuş

TEVBE SURESİ 73. AYET

TEVBE SURESİ 73. AYET

30.09.2017

يَٓا اَيُّهَا النَّبِيُّ جَاهِدِ الْكُفَّارَ وَالْمُنَافِق۪ينَ وَاغْلُظْ عَلَيْهِمْۜ وَمَأْوٰيهُمْ جَهَنَّمُۜ وَبِئْسَ الْمَص۪يرُ ﴿73﴾

Ey Nebi! Münafıklarla ve kafirlerle mücadele et. Onlara karşı şiddetli ol. Onların sığınacağı yer cehennemdir. Ne kötü dönüş yeridir.

Kelime Açıklamaları

CEHEDE: جهد

Gayret etmek, hayvana takati üzerine yük yüklemek, yorulmak ve meşakkat çekmek, imtihan etmek, sınamak, isteğinde ısrar etmek, hak zahir ve bariz olmak, mümkün olmak, çalışıp çabalamak, vuruşmak, harp etmek, cihat etmek, vus’at, çaba, gayret, takat, güç, kudret,  acele etmek. Allah yolunda vuruşup dövüşmek, düşünmek, bütün gücüyle çalışmak, , uyanık olmak,

ĞALEZA: غلظ

Yoğun olmak, kalın katı sert ve iri olmak, şiddetlenmek ve sert davranmak, kalbin katılığına dayalı. Düşmanlık, husumet, elemi şiddetli azap.

EYÂ-EYEYE: ايا

Durmak, eğleşmek, nişan, alamet koymak, kastetmek, yönelmek, işaret , ibret, mucize, şahıs, cemaat, Kuranı kerimi meydana getiren cümlelerden her biri, bir şeyin cinsini ve türünü belirlemek, apaçık alamet, sağlamlaştırma ve bir şeyin üzerinde durmak, bilgi düzeyine göre farklılık.

SÂRA- SEVERA: صار

Oranlamak  Bir halden diğer bir hale intikal etmek, eski haline dönmek, yarmak, ayırmak, dönüş, bir kimse babasına çekmek benzemek, bir işin akıbeti serencamı, işin akıbeti sonu varacağı yer.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız