Okuyuş

TEVBE SURESİ 72. AYET

TEVBE SURESİ 72. AYET

30.09.2017

وَعَدَ اللّٰهُ الْمُؤْمِن۪ينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْر۪يمِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُ خَالِد۪ينَ ف۪يهَا وَمَسَاكِنطَيِّبَةً ف۪ي جَنَّاتِ عَدْنٍۜ وَرِضْوَانٌ مِنَ اللّٰهِ اَكْبَرُۜ ذٰلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظ۪يمُ۟ ﴿72﴾

Allah mü’min erkekleri ve mü’min kadınları içinde devamlı kalacakları altlarından nehirler akan cennetleri, içinde tertemiz meskenler bulunan adn cennetlerini vaat etmiştir. En büyüğüde Allah’ın hoşnutluğu vardır. Büyük kurtuluş işte budur.

Kelime Açıklamaları

VEADE: وعد

Birine söz vermek, sözle vadetmek, yerden bol bitki vs. ummak, vaadleşmek, ahit, birini bir şer vs. ile tehdit etmek korkutmak.

CERAYE: جرى

Su akmak, kendi akışıyla akıp giden şey, birden akmak, seyretmek, yürümek, bir işte yetkili kılınan elçi, vekil göndermek, yürürlükteki gelenek,  bir şeyde yarış yapmak, tedavülde olan, câri, akan, cereyan.

SEKENE: سكن

Rüzgar dinmek, sakin olmak, mustaripken endişeliyken sakin olmak, sükunet ve kendisiyle sükunet bulunan şey, akıl, hiçbir şeye sahip olamayan yoksul, ikamet etmek, kalıp oturmak, sakin, mesken, can yoldaşı, bereket, teskin eden, miskin, fakir, menzil.

FÂZE: فاز

Bir şeye nail olmak, elde etmek, şerden kurtulmak, zafer kazanmış kılmak, fevz, zafer, kurtuluş, ölüm, elde edilen kazanımlar.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız