Okuyuş

RAD SURESİ 4. AYET

RAD SURESİ 4. AYET

24.02.2019

وَفِي الْاَرْضِ قِطَعٌ مُتَجَاوِرَاتٌ وَجَنَّاتٌ مِنْ اَعْنَابٍ وَزَرْعٌ وَنَخ۪يلٌ صِنْوَانٌ وَغَيْرُ صِنْوَانٍ يُسْقٰى بِمَٓاءٍ وَاحِدٍ۠ وَنُفَضِّلُ بَعْضَهَا عَلٰى بَعْضٍ فِي الْاُكُلِۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ

Arzda birbirine komşu kıt'alar, üzüm, bağları, ekinler/ziraatlar, çatallı ve çatalsız hurmalıklar vardır; bunların hepsi bir/aynı su ile sulanır ama ürünlerini birbirinden faziletli/üstün yapıyoruz. Şüphesiz bunda, aklını kullanan bir toplum için işaretler vardır.

Kelime Açıklamaları

CENNE: جن

Gece kararmak, kefenlemek, örtmek, kapatmak, akıl zail olmak,  , bitki uzayıp kalınlaşmak, karanlık basıp örtmek, cin, saklanmak, gizlenmek ,cinnet, cenin,  bir çeşit yılan, kalp, her şeyin içi, gizli iş,  ruh, gençliğin başlangıcı, kabir, ölü, kalkan, siper, kadının baş ve yüz örtüsü, cennet, küçük bahçe.

GATAA :قطع

Kesmek, birbirinden  ayırmak, terk etmek, arkadaşlığı bırakmak, birini delil ve burhan ile susturmak ,küsmek alakasını kesmek, geceden bir kesit, son hudut, sesi kesilmiş adam, meyveyi devşirmek, sıla-i rahimi terk etmek, nehir kurumak, aralarındaki sevgi ve dostluk bağının kesildiğini gösteren nişane

SEKAYE:سقي

Damardan devamlı kan akmak, boyamak, suvarmak, su içirmek, su içmesi için su tayin etmek, su vermek, bedenin herhangi bir yerinde su toplamak, insanlara su taşıyan

ZERAA: زرع

Tarlaya ekin ekmek, tohumu saçmak, Allah ekin bitki bitirmek, fakirken zengin olmak, şer ve çirkin işe işe atılıp koşmak, ziraat, tarım, çiftçilik, ekin, çocuk, köpekler.

CÂRA: جار

Komşu,himaye, yardım istemek,kurtarmak, eşyayı korumak, zarf içine koymak,zulma nisbet etmek, sığınmak, zalim, zulum, zulme nisbet etmek, saptırmak, meylettirmek, büyük dere, çok su, gürültüsü çok olan yağmur.

SANEVE: صنو

Ağaç bir kökten çatal çıkarmak, kül, is, öz kardeş, ikiz, hurma ağacının bir kökten çıkan fidanlarının her çatalı, duvarı örülmemiş işlemeyen kuyu, amca, misli.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu