Okuyuş

RAD SURESİ 3. AYET

RAD SURESİ 3. AYET

24.02.2019

وَهُوَ الَّذ۪ي مَدَّ الْاَرْضَ وَجَعَلَ ف۪يهَا رَوَاسِيَ وَاَنْهَارًاۜ وَمِنْ كُلِّ الثَّمَرَاتِ جَعَلَ ف۪يهَا زَوْجَيْنِ اثْنَيْنِ يُغْشِي الَّيْلَ النَّهَارَۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

O'dur ki arzı uzattı, orada sabit/yüksek dağlar ve nehirler var etti/kıldı, semerelerin her birinden iki çift kıldı. Geceyi gündüzü örtüyor. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için işaretler vardır.

Kelime Açıklamaları

NEHERA: نهر

Dilenciyi azarlayıp kovmak, sert bir şekilde azarlamak, kuvvetle akmak, su akıp kendine yol açmak, kaynayan suyun mecrası, ırmak, bulut, gündüz, gün, sütun, genişlik, bolluk, çok anlamında.

FEKERA: فكر

Bir şey hakkında düşünmek, birine bir şeyi hatırlatmak, kafasını çalıştırmak, bir meseleyi halletmek için kafayı çalıştırmak, tefekkür, nosyon,  üzüntü, görüş, hacet, ihtiyaç, ideoloji, tasavvur, fikir,

ĞAŞÂ:غشا

Birine ansızın çıkagelmek, bir iş bir şeyi kaplamak bürümek, baygınlık gelmek, elbisesini bürünmek örtünmek, birşeyi örtüp bürüyen şey, perde, yüreği çevreleyen zar, koma hali.

RASÂ:رسا

Bir şey sabit olmak, payidar olmak, gemi seyri tamamlayıp  demir atmak, demirlemek,   dağın kökü yerde sabit olmak, insanların arasını düzeltmek, ıslah etmek, birinden haber, hadis  nakletmek, rivayet  etmek, gemi demir atmak, sağlam, ağırlık,  sabit köklü.

MEDDE: مد

Bir şeyi yaymak döşemek, birine yardım etmek, askere yardım ile imdat eylemek, imdat, müddet. Allah ömrünü uzun kılmak, harfi uzatarak okumak, artırmak, bir şeyin vadesini uzatmak, medet istemek, bir şeyi çekip uzatmak,

SEMERA: ثمر

Ağacın meyvesi belirmek, olgun tam olmak, adamın malı çoğalmak, meyve, fayda, kâr, netice, nesil, evlat, mahsul, sevgi, muhabbet, sütün köpüğü yağın yukarı çıkması.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu