Okuyuş

NAHL SURESİ: .81. AYET

NAHL SURESİ: .81. AYET

21.01.2020

وَاللّٰهُ جَعَلَ لَكُمْ مِمَّا خَلَقَ ظِلَالًا وَجَعَلَ لَكُمْ مِنَ الْجِبَالِ اَكْنَانًا وَجَعَلَ لَكُمْ سَرَاب۪يلَ تَق۪يكُمُ الْحَرَّ وَسَرَاب۪يلَ تَق۪يكُمْ بَأْسَكُمْۜ كَذٰلِكَ يُتِمُّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تُسْلِمُونَ

Allah, yarattığı bazı şeyleri size gölgelik yaptı. Dağlarda sığınaklar oluşturdu. Vücut ısısını koruyan elbiseler ile sizi zor durumlarda koruyan elbiseler yaptı. Allah size olan nimetini böyle tamamlar, belki O’na teslim olursunuz.

Kelime Açıklamaları

HARARA: حرر

Köle  azad olup hür olmak, susamak, ısıtmak, sıcak olmak,  yeri tesviye etmek ,düzeltmek, sağlam yapmak, seçmek, şiddetlenmek, kızışmak, çok şiddetli susuzluk, hararet, termometre, hür, bağımsız, muharrir, yazar.

SELEME:سلم

Bir işten kurtulmak, itaat etmek, teslim olmak, Müslüman olmak, bir adamı düşmanı vs.yi perişan etmek, teslim etmek, sulha girmek, sulh yapmak, kurtarmak, beri kılmak, barış yapmak,esenlik,  merdiven, vesile,  yılan sokmak, selamlamak,

BEİSE:بءس

Muhtaç olmak, yoksul olmak, kuvvetli şiddetli olmak, musibet, bela, iğrenmek ve üzülmek, meşakkat, kuvvet, güç, harp,  şiddet, sıkıntı, felakete uğramış zavallı, talihsiz, bedbaht, ne kötü, ne fena, öne geçmek.

ZALELE:ضل

Bir şeyi gündüz işlemek, yapmak, gündüz veya gece yapmak, devamlı yapmak, bir şey gölgeli olmak, bir şey diğer bir şeyi örtüp bürümek, yaklaşmak, yönelmek, yakın gelerek gölgesini getirmek, şemsiye, paraşüt. Gecenin  karanlığı, bir şeyin kalıbı, şahsı, kendisi.

SERABELE: سربل

Birine gömlek giydirmek, gömlek, zırh, elbise.

KENNE-KENENE: كنن

Bir şeyi örtüp saklamak, gizlemek, bir şeyin perdelenip gizleneceği sütre, örtü, ateş ocağı, örtü, perde, gölgelik, ev, oda, muhafazalı, gözlerden uzak gizli.

TEMEME : تم

Tam kamil olmak, kısımları tam olmak, varmak, ulaşmak, mükemmel, tam- tamamlanmış, bir şeyin kendisinin dışında başka bir şeye ihtiyaç durmayacak dereceye varması, son sınıra gelmesi, hamile ayı günü tamamlamak, gitmek. 

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu