Okuyuş

NAHL SURESİ: .80. AYET

NAHL SURESİ: .80.  AYET

21.01.2020

وَاللّٰهُ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ بُيُوتِكُمْ سَكَنًا وَجَعَلَ لَكُمْ مِنْ جُلُودِ الْاَنْعَامِ بُيُوتًا تَسْتَخِفُّونَهَا يَوْمَ ظَعْنِكُمْ وَيَوْمَ اِقَامَتِكُمْۙ وَمِنْ اَصْوَافِهَا وَاَوْبَارِهَا وَاَشْعَارِهَٓا اَثَاثًا وَمَتَاعًا اِلٰى ح۪ينٍ

Allah evlerinizi size dinlenme yeri yaptı. En’âm derilerinden göç gününde ve konaklama gününde yükte hafif evler; yünlerinden, tüylerinden ve kıllarından da bir süre yararlanacağınız ev eşyalarını ve diğer malları yaptı.

Kelime Açıklamaları

NEAME : (نعم

Yaşamı güzel ve hoş olmak, geniş olmak, müreffeh olmak, sevinmek, dokunması yumuşak olmak, nimet ihsan etmek, evet demek, lütuf, bağış, atiyye, beyni saran ince deri, deve, sığır, koyun, mal, servet, maruf, iyi hal,  konforlu yaşam.

SEKENE:سكن

Rüzgar dinmek, sakin olmak, mustaripken endişeliyken sakin olmak,sükunet ve kendisiyle sükunet bulunan şey, akıl,hiçbir şeye sahip olamayan yoksul, ikamet etmek, kalıp oturmak, sakin, mesken, can yoldaşı, bereket, teskin eden, miskin, fakir, menzil.

ŞEARA: شعر

Hissetmek, bilmek, şuur,  şiir söylemek, şiirde galebe gelmek, birine bir şeyi bildirip âgâh kılmak, parola sembol, iyice bilip anlamak, ölçü kafiye, menasiki  haccın mahalli, dinin korunmasını gerekli kıldığı hususlar, ışık yayılmak, kıllanmak, tüylenmek, bir şeye kıl döşemek, safran, bitkiçok insan topluluğu, bir birine girmiş ağaç topluluğu.

ESESE : اثث

Bitki gür ve sıkı olmak, saç gür ve uzun olmak, evi  döşemek, yeni eşya ile güzelleştirmek, mobilya, bol, çok, yerde kök salan bitki.

VEBERA :وبر

Bir yerde ikamet etmek, insanlardan uzak yaşamak, bir müddet evinde inzivaya çekilmek, felaket, afet, göçebe yaşayanlar(evlerini kıldan yapanlar), yapağı, deve, tilki vs. tüyü

SÂFE-SAVEFE :صاف

Yünü belirmek, yünü çok olmak, meyletmek, sapmak, tasavvuf, Zâtı ilahiye kavuşma ve onda fena bulmayı amaçlayan dini bir yol,  yünü çok elbise

ZAANE :ظعن

Ayrılmak, bir yere göçüp gitmek, mahfeye(deve veya fil üzerindeki minik kulübe) binmek, kısa yolculuk

HAFEFE : خف

Bir şey  hafif olmak, iyi durumda halde olmak, canlandırmak, neşelendirmek, işinde hafif ve çabuk , ayakkabıcı, önemsemek,  saymamak.

CELEDE: جلد

Deri, şiddet, zor, kuvvet, dayanma, zorlamak, yer kırağılı olmak, cilt, kitap vs. Ciltlemek

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu