Okuyuş

NAHL SURESİ: .15. AYET

NAHL SURESİ: .15. AYET

28.10.2019

وَاَلْقٰى فِي الْاَرْضِ رَوَاسِيَ اَنْ تَم۪يدَ بِكُمْ وَاَنْهَارًا وَسُبُلًا لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَۙ

Sizi sarsar diye arza ağır baskılar attı, ırmaklar ve yollar yaptı ki doğru yolu bulasınız.

Kelime Açıklamaları

NEHERA: نهر

Dilenciyi azarlayıp kovmak, sert bir şekilde azarlamak, kuvvetle akmak, su akıp kendine yol açmak, kaynayan suyun mecrası, ırmak, nehir, bulut, gündüz, gün, sütun, genişlik, bolluk, çok anlamında.

SEBELE:سبل

Yolun yolcusu çok olmak, engelsiz dosdoğru yol, işlek olmak, perde vs.yi aşağı salıvermek, bulut yağmur inzal etmek, göz yaşını azar azar akıtmak, ekin başı, başak, açık büyük yol, hüccet, çare, günah, umumi su içme yeri, yolcu, evsiz yurtsuz çocuk. 

RASÂ:رسا

Bir şey sabit olmak, payidar olmak, gemi seyri tamamlayıp  demir atmak, demirlemek,   dağın kökü yerde sabit olmak, insanların arasını düzeltmek, ıslah etmek, birinden haber, hadis  nakletmek, rivayet  etmek, gemi demir atmak, sağlam, ağırlık,  sabit köklü.

MÂDE : ماد

Bir şey kımıldanmak, deprenmek, sofra , yemek, yemek masası, meydan, saha, ölçü, miktar,  Çalkalanmak, hareket ettirmek, yaymak, yemek vermek. Hareket veya kargaşa haline geldi ,Sarhoş oldu: bir eyalette veya şiddetli bir hareket veya kargaşada; ya da şiddetli bir şekilde çalkalandı. Çarpık ve sarsıldı olmak, titredi, titriyordu. hayret etti. Yan yana eğilme. Bahşiş yardım .

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu