Okuyuş

NAHL SURESİ: .103. AYET

NAHL SURESİ: .103. AYET

02.02.2020

وَلَقَدْ نَعْلَمُ اَنَّهُمْ يَقُولُونَ اِنَّمَا يُعَلِّمُهُ بَشَرٌۜ لِسَانُ الَّذ۪ي يُلْحِدُونَ اِلَيْهِ اَعْجَمِيٌّ وَهٰذَا لِسَانٌ عَرَبِيٌّ مُب۪ينٌ

Biz onların, "Ona bir insan öğretiyor!" dediklerini biliyoruz. Hak'tan saparak kendisine yöneldikleri adamın dili a'cemi, bu ise apaçık Arapça bir dildir.

Kelime Açıklamaları

BEŞERA : بشر

Sevinmek, müjdelemek, müjdelemeyi istemek, beşer, insanlık, dış deri, belirti, yağmur müjdeleyen rüzgar, sevinçli haber

ALEME:علم

Bir şeye işaret koymak, nişan koymak, bilgide ilimde birinden üstün çıkmak, bilmek, hakikati idrak etmek, anlamak, tanımak, bir şeyi yakinen bilip tasdik etmek, öğrenmek, öğretmek, öğrenci. Talebe, bilgin, alim.Âlem, mahlukat, bitki- hayvan vs. sınıfların hepsi, yollarda dikili işaret taşları, bayrak, desen, laik, dini olmayan, mahkemede hüküm sureti.

LESENE: لسن

Birini diliyle dillemek, kötü anmak, konuşmada birini yenmek, fasih olmak, birinin sözünü diğerine söylemek, tebliğ etmek, dil, lisan, söz.

LEHEDE: لحد

Ölüyü defnetmek, kabir kazmak, zulmetmek, şüphe etmek, dilinin bir ucuyla meyletmek,  bir şeyden yüz çevirip sapmak,sığınak, ok hedeften sapmak, kafir, ateist, tabiatçı,  dehri, lahit yapan, Allah’ın dininden sapmak, bir şeye meyletmek

ACEME: عج

Bir şeyi denemek tecrübe etmek, yumuşaklığını sertliğini anlamak için ısırmak, yazıyı noktalamak, yabancı kelamı düzgün ifade edemeyen, söz müphem olmak, sözü anlayamamak, Arap olmayan, ağaç bitmeyen kumluk arazi, dil tutukluğu, açık olmanın zıddı, belirsiz yapmak/karıştırmak, hayvan.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu