Okuyuş

NAHL SURESİ: .102. AYET

NAHL SURESİ: .102. AYET

قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِنْ رَبِّكَ بِالْحَقِّ لِيُثَبِّتَ الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَهُدًى وَبُشْرٰى لِلْمُسْلِم۪ينَ

De ki “Onu, bir gerçek olarak Rabbinden Kutsal/temiz Ruh indirdi ki inanıp güvenenleri sağlamlaştırsın, Allah’a teslim olan kimseler için bir rehber ve bir müjde olsun.

Kelime Açıklamaları

HAKKA:حق

Hasma hak üzere galip gelmek, uygunluk ve uyumluluk,  bir şeyi hikmetin gereği olarak yaratana ve yaratılana hak denir, gerçek, gerektiği yerde gerektiği kadar gerektiği zaman ortaya konan fiil/hareket ve söze de hak denir, delillerle ortaya koymaktır, haberin hakikati üzerine durmak, birine gelmek, işin hakikatini anlayıp yakinen idrak etmek, tasdik etmek, düğümü sağlam bağlamak, iş sabit ve doğru olmak, adalet, mal, kıyamet, musibet, İslam,  mülk, vacip, borç, ödenmesi gerekli olmak,

SEBETE:ثبت

Durmak sabit olmak, devam etmek, bir şeyin hakikatini anlayıp bilmek, direnmek, ispat ve tesbit etmek, sağlam, işinde ihtiyatlı tedbirli olmak.Uyumak, cumartesiye girmek, rahat etmek, sakin olmak, 7/163,bir şeyi kesmek, hafif uyku. pek akıllı dahi kişi, koma, zamandan bir parça, gece ve gündüz.

RÂHA: راح

Geceleyin gitmek yahut gelmek, hayvanlar akşama doğru yahut gece ağıllarına girmek, bir işi iki kişi nöbetleşe yapmak, gün şiddetli rüzgarlı olmak, sevinmek, neşelenmek, bir işi elini çabuk tutarak yapmak, nefes almak, Allah merhametiyle birini beladan kurtarmak, dinlenmek, bitki büyüyüp gelişmek, kibirlenmek, cömert, can, ruh, nefis. esintili rahat yer.

KADESE: قدس

Temiz olmak, temizlemek, bir şeyi mukaddes kılmak, Allah için  kalbini temizlemek namaz kılmak, Allah’ı büyüklemek, tazim ve tekbir etmek, Allah noksanlıktan ve ayıplardan beri, münezzeh olmak, Cebrail, kudüs, Hristiyanlarda aziz, veli, Hristiyanlarda üç uknumdan(üç ilah)dan biri,  rahip, Hristiyanlarda Kudüs’ü ziyaret ediphacı olan.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu