Okuyuş

NAHL SURESİ:79.. AYET

NAHL SURESİ:79.. AYET

اَلَمْ يَرَوْا اِلَى الطَّيْرِ مُسَخَّرَاتٍ ف۪ي جَوِّ السَّمَٓاءِۜ مَا يُمْسِكُهُنَّ اِلَّا اللّٰهُۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ

Göğün boşluğunda, O'nun emrine boyun eğdirilmiş olan kuşlara/tayra bakmadılar mı? Onları Allah'tan başka tutan yoktur. Şüphesiz bunda inanan bir kavim için ayetler vardır.

Kelime Açıklamaları

RAAYE:راى

Görme duyularıyla görmek, tefekkürle kalple görmek, akıl ile idrak etmek, bir şeye inanmak, itikat etmek, sonunu düşünmek, rüya, düş görmek, birini alim sanmak, bilmek. Yere bayrak dikmek.riya gösteriş yapmak, aynaya bakmak, riyakar, akciğer, zatüre,  inanç, akıl, görüş, tedbir, fikir, teklif

SEHARA:سخر

Birine zoraki bir iş teklif etmek, kahretmek, zorla yaptırmak, boyun eğdirmek, alay ve eğlence konusu, hizmetine vermek, çalıştırmak,  maskaralık, ırgat, ücretsiz işçi veya hayvan, musallat etmek.

TÂRA: طار

Uçmak ,havada yükselmek, şöhreti yayılmak, meşhur olmak, bir şeye doğru süratle gitmek, kaçırmak, dağılmak, yayılmak, kuş, hayır veya şerden nasip, insanın rızkı, dimağ, uçak, hafiflik. Kızdı, öfkelendi, uğurlu veya uğursuz sayılan şey.

MESEKE: مسك

Bir saklamak üzere sıkıca tutmak,tutmak, dilini konuşmaktan tutmak, ateşi gömmek, cimrilik, bahillik, kabızlık bir şeye çok şiddetle yapışıp yakalamak.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu