Okuyuş

NAHL SURESİ:7. AYET

NAHL SURESİ:7. AYET

27.10.2019

وَتَحْمِلُ اَثْقَالَكُمْ اِلٰى بَلَدٍ لَمْ تَكُونُوا بَالِغ۪يهِ اِلَّا بِشِقِّ الْاَنْفُسِۜ اِنَّ رَبَّكُمْ لَرَؤُ۫فٌ رَح۪يمٌۙ

Ve ağırlıklarınızı yüklenir, canlarınızın yarısını tüketmeden varamayacağınız beldelere kadar taşırlar. Hiç kuşkusuz, Rabbiniz gerçekten Raûf´tur, çok acıyıp esirger; Rahîm´dir, sınırsızca merhamet eder.

Kelime Açıklamaları

HAMELE: حمل

Harpte düşmana hücum etmek, kefil olmak, hamile, hamal, taşımak , sabretmek, yük, takat getiremeyeceğini yüklemek, zulmetmek, güvenmek, itimat etmek, tahammül etmek, göç, selin getirdiği çer çöp, ağacın kökü, damarı, kapasitesi, dayanılmaz, çekilmez.

RAEFE : راف

Şefkat ve merhamet göstermek, esirgemek, kalbi bir şeye dayanmamak, iyilik.

SEKALE: ثقل

Ölçmek için eliyle kaldırmak, tartıda, ağırlıkta başkasına üstün gelmek, nefse ağır gelmek, iş zor olmak , gizli olmak, üşenip ağırlaşmak, gevşek davranmak, ağırlık, yük, günah, borç, ağır hasta, sağır, hazmı güç sindirilemeyen.

RAHEME:رحم

Birine merhamet etmek esirgemek,  affetmek, bağışlamak, rahim, akraba , akrabalık bağları, hayır iyilik ve nimet, severek ve acıyarak korumak, merhamet, rahmet edilene iyilik yapmayı gerektiren bir hassasiyet/duyarlılık, incelik, duyarlılık, ihsan

BELEĞA:بلغ

Vasıl baliğ olmak, iş gayesine varmak, çocuk buluğa  ermek, ağaç meyve vermeye başlamak, haber etmek, bir şeyi ulaştırmak,ulaşmak, çağrı veya kararı tebellüğ etmek, belagat ilmi, ültimatom, meblağ, miktar,mesaj, haber, bildiri, lisanı fasih beyanı güzel olmak, ilan, tebliğ. 

ŞAKKA: شق

Bir şeyi yarmak, nehrin mecrasını kazmak, yeri sürmek, bir iş birine pek güç gelmek, birini zahmet ve meşakkate uğratmak, dostluğu yarıp düşmanlık etmek, parçalamak, bölmek,iş açığa çıkmak,  fecir zuhur etmek, parlamak, mütekebbir kendinde olmayanı var diye iddia eden.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu