Okuyuş

İSRA SURESİ 5. AYET

İSRA SURESİ 5. AYET

07.04.2020

فَاِذَا جَٓاءَ وَعْدُ اُو۫لٰيهُمَا بَعَثْنَا عَلَيْكُمْ عِبَادًا لَنَٓا اُو۬ل۪ي بَأْسٍ شَد۪يدٍ فَجَاسُوا خِلَالَ الدِّيَارِۜ وَكَانَ وَعْدًا مَفْعُولًا

Birincisinin zamanı gelince üzerinize çok güçlü, kötü/belalı kullarımızı gönderdik, evlerin aralarına girip araştırdılar/bunlar köşe bucak her yeri arayıp taradılar. Bu, yapılması gereken bir va'd idi.

Kelime Açıklamaları

VEADE: وعد

Birine söz vermek, sözle vadetmek, yerden bol bitki vs. ummak, sarp ve sert yer, korkulu yer, vaadleşmek, sözleşme zamanı ve mekanı, randevu, muayyer vakit, sözleşme vakti,  ahit, birini bir şer vs. ile tehdit etmek korkutmak.

DÂRA: دار

Bir şeyin etrafını tavaf etmek, daire şeklinde hareket etmek, dönmek, dolaşmak, birini bir işten çevirmek, alıkoymak, terk ettirmek, daire, bir şeyi ihata çepeçevre çeviren şey, halka, hezimet, mağlubiyet, felaket, konak, saray ,ev,belde, yurt, şehir.

BEİSE:بءس

Muhtaç olmak, yoksul olmak, kuvvetli şiddetli olmak, musibet, bela, iğrenmek ve üzülmek, meşakkat, kuvvet, güç, harp,  şiddet, sıkıntı, felakete uğramış zavallı, talihsiz, bedbaht, ne kötü, ne fena, öne geçmek.

EVVEL : لاول

Evvel, birinci, sonuncunun zıttı, başlangıç, önce, ilk olarak, tevil, bir şeyi ilmen veya kastedilen manaya çevirmek, asılda, son, netice, sonuç,  dönülen yer, merci, veyl- tehdit ve korkutma, kendini sakın anlamında

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu