Okuyuş

İSRA SURESİ 4. AYET

İSRA SURESİ 4. AYET

07.04.2020

وَقَضَيْنَٓا اِلٰى بَن۪ٓي اِسْرَٓاء۪يلَ فِي الْكِتَابِ لَتُفْسِدُنَّ فِي الْاَرْضِ مَرَّتَيْنِ وَلَتَعْلُنَّ عُلُوًّا كَب۪يرًا

Kitapta İsrail oğullarına şu hükmü verdik: "Siz yeryüzünde iki kez ifsat edersiniz ve çok böbürlenir/kibirlenir/yücelik taslarsınız.”

Kelime Açıklamaları

MERRA: مر

Zaman vs. geçmek, gitmek, uğramak, acı olmak, acıtmak, devam etmek, ipi bükmek, bir minval üzere yürüyüp gitmek, kere, defa, zaman zaman, akıl, asalet, kuvvet, azim, şiddet, pasaport, pasaj, devamlı, bir şeyi yüklenip götürmeye güç yetmek.

FESEDE: فسد

 Bir şey, fasit olmak, bozulmak, mahvolmak, kuraklık ,kıtlık, darlık, zarara götüren, zarar, ahlak bozukluğu, Düzeni bozma, karışıklık çıkarma, .fıskiye, kokuşma, ifsat eden bozan, sıla-i rahimi kesme.

ALÂ: علا

Yüksek olmak, kibirlenmek, gücü yetmek, yükselmek, yukarı çıkmak, tek başına yapmak,  galip gelip kahretmek, ilave, artık, zam, gel, gelin demek, azamet, , şeref, kadri yüce, şerefli, ilave, artık, fazla, en üst makam, derece, en üstte olan. 

KETEBE:كتب

Yazmak, Allah bir şeyi farz kılmak, nikah kıymak, vasiyet etmek, tulum vs.yi iki sırım ile dikmek, harfleri birbirine eklemek, yazışmak, mektuplaşmak, katip, sekreter, noter, yazı yazılmış sahife, kitap,  hüküm, bir şeyi ispat etmek, takdir etmek, zorunlu kılmak, ecel.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu