Okuyuş

İBRAHİM SURESİ : 43. AYET

İBRAHİM SURESİ : 43. AYET

31.07.2019

مُهْطِع۪ينَ مُقْنِع۪ي رُؤُ۫سِهِمْ لَا يَرْتَدُّ اِلَيْهِمْ طَرْفُهُمْۚ وَاَفْـِٔدَتُهُمْ هَوَٓاءٌۜ

(O gün) başlarını dikerek koşarlar, basiretleri kendilerine dönmez, (öyle donup kalmıştır sanki). Gönüllerinin içi de bomboş havadır.

Kelime Açıklamaları

RADEDE: رد

Geri döndürmek, vazgeçirmek, men etmek, bir şeyin vasfını diğer vasfa sokmak, yerine iade etmek, dönme, yerine koymak, sahibine geri vermek, reddetme, reddedilen, çirkinlik, mürtedlik, bir şey tekerrür etmek, cevap.

REESE: راس

Kadri yücelmek, şerefi artmak, başkan olmayı istemek, baş,akıl, pınar, menbea, kuvvetli ve şiddetli baş, insanlara başbuğ reis olmak, vali, hakim, baş,kafa,  başkan, müdür, dekan, elebaşı, 

FEEDE: فءد

Yüreğine vurmak, gönlüne dokunmak, kalp, akıl, gönül, ateş, kebap olmuş et,

HEVEYE: هوى

Bir şey yukarıdan aşağıya düşmek, şahin vs. avının üzerine yıldırım gibi inmek, bir şey hoşuna gidip meşgul etmek, heva hevesine uygun  istediği gibi. hava , havaya ait, kapris, hevanın dünyada peşine takılan her tür felakete- ahirette ise Haviya’ye(ateşe) sürüklemesidir, kalpleri yürekleri bomboş olmak, hava, atmosfer, rüzgar, iklim, gök ile yer arası.

HETAA: هطع

Korku ile  koşup gelmek, bir şeye göz dikip ondan gözünü ayırmamak, boynunu uzatıp başını eğmek suretiyle gitmek, huşu içinde zelil olarak bakmak, çarçabuk gitmek koşmak, geniş yol, hayvandan süt sağmak, yağmur yağmak.

KANEA: قنع

İhtiyaç duyulan şeylerin en azına razı olmak, hoşnut olmak,  kanaat etmek, kişinin kendisiyle başını örttüğü şey, boyun eğmek, kısmetine razı olmak, namaz vs.de başı dik tutmak, birini bir şeye razı etmek, kadın başını örtmek, maskelenmek, namazda iki elini uzatıp rabbe yalvarmak, baş örtüsü, peçe, yürek perdesi zarı, silah, asıl, zırh, dilenci, dilenen verilene kanaat eden.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu