Okuyuş

İBRAHİM SURESİ :5. AYET

İBRAHİM SURESİ :5. AYET

13.05.2019

وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَىٰ بِآيَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَكَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَذَكِّرْهُمْ بِأَيَّامِ اللَّهِ ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ

Kesinlikle biz, Musa'yı da "Kavmini karanlıklardan aydınlığa çıkar, onlara Allah'ın günlerini hatırlat/değerlendir!" diye delillerimizle birlikte göndermiştik. Şüphesiz bunda sabreden, karşılık veren herkes için ayetler/deliller vardır.

Kelime Açıklamaları

ZEKERA:ذكر

Bir şeyi zihninde tutmak,değerlendirmek, değer olarak ortaya koymak,  ezberlemek, hatırlamak, unuttuktan sonra hatırlamak, anmak, yad etmek, Allah’a sena ,tesbih etmek, zikretmek, erkek,  bir kelimeyi müzekker kılmak, görüşmek, müzakere etmek, pasaport, reçete, sağlam söz, sertifika.

YEVEME: يوم

Gün, yirmi dört saat, şiddetli ve uzun olan gün,dönem, periyot, zaman, bugün, bu / şu gün, çağ/zaman periyodu, güneşin belli bir noktaya kadar yükseliş süreci, kaza veya olay..

SABERA:صبر

Birini bir şeyden alıkoymak, sabretmek, dayanmak, kefil olmak, kefil  vermek, tahammül etmek, dağın tepesine çıkıp oturmak, ağzına kadar doldurmak, biriktirmek, beklemek, toplamak, ölçüsüz tartısız mahsul yığını, kavmin reisi

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu