Okuyuş

HUD SURESİ : 14.AYET

HUD SURESİ : 14.AYET

02.06.2018

فَإِن لَّمْ يَسْتَجِيبُواْ لَكُمْ فَاعْلَمُواْ أَنَّمَا أُنزِلِ بِعِلْمِ اللّهِ وَأَن لاَّ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ فَهَلْ أَنتُم مُّسْلِمُونَ ﴿١٤

Eğer size cevap veremiyorlarsa bilin ki, o ancak Allah’ın ilmiyle indirilmiştir. O’ndan başka ilah yoktur. O halde siz teslim oldunuz mu?

Kelime Açıklamaları

SELEME:سلم

Bir işten kurtulmak, itaat etmek, teslim olmak, Müslüman olmak, bir adamı düşmanı vs.yi perişan etmek, teslim etmek, sulha girmek, sulh yapmak, kurtarmak, beri kılmak, barış yapmak,esenlik,  merdiven, vesile,  yılan sokmak, selamlamak,

CÂBE: جاب

Kuş yere süratle düşmek,  kayayı delmek, sualine cevap vermek,karşılık vermek, kabul etmek, ihtiyacını isteğini karşılamak, karşılıklı sorulara cevap vermek, karanlık kaybolmak, duasını kabul edip hacetini gidermek, cevap.

NEZELE:نزل

Yukarıdan aşağı inmek, inmek, nazil olmak, sahaya çıkmak, hükmünü kabul etmek, boyun eğmek, ölçüyü kabul etmek-tanımak, bir iş başa gelmek, terk etmek, vazgeçmek, saldırmak, hücuma geçmek, bir yere konaklamak, misafir, nezle, tedrici, azar azar inmek, inzal , ferağat etmek, vazgeçmek, makam, rütbe, itibar, yukarıdan düşmek, inmek.

ELEHE: اله

Zatı ilahiyyenin sıfatları, mabutluk, kulluk etmek, korumak, sığınmak, iltica etmek, ikamet etmek, tanrı addetmek, tapınılan her şey, uluhiyet, ilah derecesine çıkarma, kainatın yaratıcısı Rab Teala, otorite.

Önceki Sonraki

1 Yorum

  1. 14- Peki şu içinde yaşadığınız Allah’a dayalı olamayan düzende size hayat verecek, yaşantınıza bir anlam bir değer katacak, ekonomik, sosyal, ruhsal sorunlarınıza cevaplar bulabildiniz mi, o halde demek ki size indirilen bu bilgiler varlık aleminde yürürlükte olan Allah’ın kurguladığı bu yaşam yasasının bilgisidir. Şüphesiz Allah’tan başka sizi değerli kılacak, hayat verip mutlu edecek bir sistem, yönetici güç sahibi bir ilah yoktur. Artık bu sözlerin doğruluğuna kani olup, hakikatin bilgilerine teslim oldunuz mu?

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu