Okuyuş

HUD SURESİ:13. AYET

HUD SURESİ:13. AYET

02.06.2018

أَمْ يَقُولُونَ افْتَرَاهُ قُلْ فَأْتُواْ بِعَشْرِ سُوَرٍ مِّثْلِهِ مُفْتَرَيَاتٍ وَادْعُواْ مَنِ اسْتَطَعْتُم مِّن دُونِ اللّهِ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿١٣

Yoksa  “onu uydurdu” mu? diyorlar. De ki: “Eğer doğru iseniz Allah’tan başka çağırabildiklerinizi çağırın da siz de onun benzeri on uydurulmuş sure getirin.”

Kelime Açıklamaları

TÂA: طاع

Boyun eğmek, yumuşamak, ağacın meyvesini toplamak, rıza göstermek, bir şeye gücü yetmek, itaat,  taat, muvafakat eden, gönülden davranan. İzin vermek, gönülden , isteyerek davranmak, örfde farz olmayan gönüllü yapılan ibadet, yapılacak faaliyetin tüm araç gereçleri kişide mevcut olması.

FERAYE:فرى

Bir şeyi yarmak, kürk, tüylü ve kürklü deri, servet, yalan düzmek, yalan söz peyda etmek, iftira, yeniden düzülüp ortaya konan şey, uydurma acayip iş, karanlık iş, acayip karışık uydurma  tuhaf iş,zenginlik, yalan düzmek, bir şeyi yarmak, yalan , iftira

AŞERA: عشر

 Tam sayı, on, içinden birini alıp dokuz kalmak, birbirine ünsiyet peyda edip hoşça geçinmek, sayının onda biri, işret, arkadaşlık, zevce, dost, akraba, baba tarafından akraba, her şeyden bir parça. her şeyin onda bir cüzü.

SÂRA-SEVERA:سار

Yükselerek sıçramak, bu kelime kızgınlık ve şarap içinde kullanılır, öfkelenmek, kızmak, sıçrayıp çıkmak, duvar vs.ye tırmanmak, kadın bilezik takmak, şarap vs.nin keskinliği şiddeti, sur, şehir hisarı, duvar, kitaptan bir bölüm, Kur ’anda süre, surun şehri kuşatması gibi surelerinde Kuran’ı kuşatmasından bu adı alır, derece, şeref, şan, nişan, yüksek ve güzel bina.

Önceki Sonraki

1 Yorum

  1. 13- Yoksa O'nu (Allah kaynaklı bu yasaları, bu ilkeleri, yaşamda karşılık bulan bu bilgileri) kendi duygu ve düşünce dünyasına dayalı olarak uydurdu mu diyorlar. Deki ohalde getirin, hayata dair sorunlara çare olacak, duygu ve düşünce dünyanızı çevreleyen size hayat verecek uydurma dediğiniz bilgilerden on benzerini. Ayrıca bu sözlerinizde samimiyseniz Allah’ı bırakıp ardından edindiğiniz size gönülden bağlı aynı düşüncedeki ortaklarınızdan herkim varsa (doktrin, ideoloji, iktidar ve servet sahibi) davet edin yardımınıza.

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu