Okuyuş

TEVBE SURESİ 79. AYET

TEVBE SURESİ 79. AYET

13.10.2017

 اَلَّذ۪ينَ يَلْمِزُونَ الْمُطَّوِّع۪ينَ مِنَ الْمُؤْمِن۪ينَ فِي الصَّدَقَاتِ وَالَّذ۪ينَ لَا يَجِدُونَ اِلَّا جُهْدَهُمْ فَيَسْخَرُونَ مِنْهُمْۜ سَخِرَ اللّٰهُ مِنْهُمْۘ وَلَهُمْ عَذَابٌ اَل۪يمٌ ﴿79﴾

 Sadakalar konusunda gönülden davranan müminleri kınarlar, çaba ve gayretlerinin dışında bir şeyleri olmayanlarla alay ederler. Allah da onlarla alay etti. Onlar için acıklı bir azap vardır.

Kelime Açıklamaları

LAMEZE : لمز

Birini ayıplamak, gözle yahut kaşla bir adama işret etmek alay etmek, vurmak, öte itmek, insanları yüzüne karşı ayıplayıp alaya alan, üstü kapalı muammalı konuşmak

TÂA: طاع

Boyun eğmek, yumuşamak, ağacın meyvesini toplamak, rıza göstermek, bir şeye gücü yetmek, itaat,  taat, muvafakat eden, gönülden davranan. İzin vermek, gönülden , isteyerek davranmak , örfde farz olmayan gönüllü yapılan ibadet, yapılacak faaliyetin tüm araç gereçleri kişide mevcut olması.

VECEDE: وجد

 İstediğini bulmak, elde etmek, bilmek, üzülmek, öfkelenmek, zengin mal sahibi olmak, kainat, yaratmak.

SEHERA: سخر

Birine zoraki bir iş teklif etmek, kahretmek, zorla yaptırmak, boyun eğdirmek, alay ve eğlence konusu, maskaralık, ırgat, ücretsiz işçi veya hayvan, musallat etmek.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız