Okuyuş

TEVBE SURESİ 67. AYET

TEVBE SURESİ 67. AYET

25.09.2017

اَلْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ بَعْضُهُمْ مِنْ بَعْضٍۢ يَأْمُرُونَ بِالْمُنْكَرِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمَعْرُوفِ وَيَقْبِضُونَ  اَيْدِيَهُمْۜ نَسُوا اللّٰهَ فَنَسِيَهُمْۜ اِنَّ الْمُنَافِق۪ينَ هُمُ الْفَاسِقُونَ ﴿67﴾

Münafık erkek ve münafık kadınların bazısı bazısındandır. Münkeri emreder (belirsiz olanı iş olarak benimser), marufu nehyeder (arif olmayı reddeder). Güçlerini kabzederler. Allah’ı unuttular Allah da onları unuttu. Münafıklar kesinlikle fasıktırlar.

Kelime Açıklamaları

NEFEKA: نَفَق

Harcama için gerekli azık, aile reisinin ehli eyali için bulundurması gereken yiyecek, giyecek, nafaka, NİFAK : Çift delikli hücre, köstebek yuvası (bir girişi ve çıkışı olan), iki çıkışı olan tünel, İki sayısı ile n-f-k kökü ile sıkı bir bağlantı vardır. NİFAK : NAFEGA: dostluk gösterip düşmanlığını gizleyen, içinde olanın zıddını gösteren. denenen girmek. Kafir de  nifakında küfrünü saklayıp  görünüşte imanlı görünmek, münafık bir kapıdan şer’e girerken, öbür kapıdan çıkar, tünel.

NEKİRA: نكر

Bilmemek, tanımamak, muğlak olmak, şekil ve durumu değiştirip tanınmaz kılmak, belirsiz kılmak, bir işi çirkin görmek, makul olmayan, bilinmeyen, meçhul.  

KABEZA: قبض

Bir şeyi avuçla almak, bir şeyi elde etmek ,penseyle bir şeyi tutup zapt etmek, almak, gidermek, öldürmek, malı kabızı olan kimseye teslim etmek, birinin hakkını kabzetmek, çekmek, daraltmak, tutmak, üzerinde durmak, bir avuç toprak vs. şey,

NESÂ: نسا

Bir şeyi terk etmek, bir şeyi unutmak, unutturmak, iş işleyen işini terk etmek, birinin siyatik sinirine vurmak, kadınlar, unutulmuş izi silinmiş şey, kavmi arasında değersiz sayılan adam, feminizm.

Önceki Sonraki

1 Yorum

  1. Tevbe suresi 55. Ayette “Onların meylettikleri şeyler ve çocukları seni şaşırtmasın/imrendirmesin. Allah dünya hayatında onları ancak onunla azaplandırmayı ve kâfir oldukları hâlde nefislerinin çıkmasını irade etmiştir”. Açıklandığı üzere kişinin meylettiği şey mal , makam, evlat, kariyer elde etmek için verdiği tavizler koruması asl olan yaradılış ilkelerini unutması yasaya aykırı hareket etmeleri kendilerini unutmalarına daha doğrusu içlerindeki elçiyi susturmalarına sebep oluyor. Kişinin içinde elçiyi susturması önce kendini sonra onu yaradan rabbini unutmasını sağlıyor. Sonuç Haşr suresi 19. Ayette “Aman ha, kendileri Allah'ı unutan, bunun sonucu olarak da Allah'ın kendilerini bizzat kendilerine unutturduğu sorumsuzlar gibi olmayın! İşte onlar, evet onlardır yoldan sapanlar.” Sonuç Tevbe suresi 67. Ayet “Münafık erkek ve münafık kadınların bazısı bazısındandır. Münkeri emreder (belirsiz olanı iş olarak benimser), marufu nehyeder (arif olmayı reddeder). Güçlerini kabzederler. Allah’ı unuttular Allah da onları unuttu. Münafıklar kesinlikle fasıktırlar.” Ayetler hayatımıza ışık ve yön vermesi namazlarda birer hatırlatma olması duası ile.

Yorum Yapınız