Okuyuş

TEVBE SURESİ 64. AYET

TEVBE SURESİ 64. AYET

17.09.2017

يَحْذَرُ  الْمُنَافِقُونَ اَنْ تُنَزَّلَ عَلَيْهِمْ سُورَةٌ تُنَبِّئُهُمْ بِمَا ف۪ي قُلُوبِهِمْۜ قُلِ اسْتَهْزِؤُ۫اۚ اِنَّ اللّٰهَ مُخْرِجٌمَا تَحْذَرُونَ ﴿64﴾

Münafıklar kalplerinde olan şeyi haber verecek bir surenin indirilmesinden hazer ederler. De ki, “Alay edin, Allah hazer ettiğiniz şeyi ortaya çıkaracaktır.”

Kelime Açıklamaları

HAZERA : حذر

Korkmak, sakınmak, uyanık olmak, dikkatli olmak, tehlikeyi haber vermek, çok sakınan, çok kaçınan, ihtiyat, felaket, harp, cenk.

SÂRA- SEVERA : سار

Yükselerek sıçramak, bu kelime kızgınlık ve şarap içinde kullanılır, öfkelenmek, kızmak, sıçrayıp çıkmak, duvar vs.ye tırmanmak, kadın bilezik takmak, şarap vs.nin keskinliği şiddeti, sur, şehir hisarı, duvar, kitaptan bir bölüm, kur ’anda süre, surun şehri kuşatması gibi surelerinde kuranı kuşatmasından bu adı alır, derece, şeref, şan, nişan, yüksek ve güzel bina.

HEZEE : هزء

Alay etmek, eğlenmek, bir şeyi kırmak, ölmek, maskaralığa almak, gülünç duruma düşürmek

HARECE : خرج

Bir yerden dışarı çıkmak, çıkarmak, asi olmak karşı çıkmak, borcunu ödemek, haraç,  ibraz etmek, bir fende yetişmek becerikli olmak, öğrenip programı bitirmek, istinbat etmek madeninden çıkarmak, bölüm, yabancı, ecnebi, mahreç, iyi terbiye-eğitim  görmüş.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız