Okuyuş

TEVBE SURESİ 49. AYET

TEVBE SURESİ 49. AYET

04.08.2017

وَمِنْهُم مَّن يَقُولُ ائْذَن لِّي وَلاَ تَفْتِنِّي أَلاَ فِي الْفِتْنَةِ سَقَطُواْ وَإِنَّ جَهَنَّمَ لَمُحِيطَةٌ بِالْكَافِرِينَ

Onlardan "bana izin ver, beni deneme (fitneleme)" diyenler vardır. Onlar fitnenin içine düştüler (düşmüşlerdir). Cehennem kafirleri (reddedenleri, uzaklaşanları) kuşatandır.(kuşatıcıdır).

Kelime Açıklamaları

SEKATE : سقط

Düşmek, sukut etmek, imtihanda kalmak, ay ve yıldız batmak, sözünde hata etmek, gözden düşüp hakir olmak, bir yere konmak, çıkarmak, atmak, düşük, değersiz, itibarsız kimse, eksik, düşen şey, kar, gökte yağan kırağı, kanat, şelale.

Önceki Sonraki

2 Yorum

  1. Mücadeleden nefer olmaktan kaçan, bana zorluk olmasın deyip kolayı seçenler, gerçek fitne ve sınavın içine düşmekten kendi cehennemini oluşturmaktan kaçamaz. Küçük hesap yapanlar, kısa vadede kar ediyormuş gibi zannetseler de bu davranış onları ateş olup kuşatmaya yeterlidir.

  1. Burada bana izin ver beni fitneleme sözüyle fitneye saplanmış bir topluluğun olduğunu açık bir şekilde anlıyoruz.nedeni Allah yolunda mücadele içinde olan insanlar bu yolda birilerinden izin istemezler.bu mücadele karşılarına geldi mi şek ve şüphe içine girmeden tüm fedakarlıklarını ortaya koyarlar.Nitekim ayetin devamında bu insanların nereye gideceklerini açık bir şekilde belirtmiştir. Allah bize bu mücadelede başarı nasip etsin...

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu