Okuyuş

TEVBE SURESİ 47. AYET

TEVBE SURESİ 47. AYET

04.08.2017

لَوْ خَرَجُواْ فِيكُم مَّا زَادُوكُمْ إِلاَّ خَبَالاً ولأَوْضَعُواْ خِلاَلَكُمْ يَبْغُونَكُمُ الْفِتْنَةَ وَفِيكُمْ سَمَّاعُونَ لَهُمْ وَاللّهُ عَلِيمٌ بِالظَّالِمِينَ

Sizin içinizde çıksalardı (sizinle beraber olsalardı), ancak fesadı artırırlardı. Sizin bozgunculuğunuzu (dağılmanızı) ortaya koyarlardı. Sizi fitnelemeyi arzularlardı. Onlara sizin içinizden kulak verenlerde  vardı. Allah zalimleri bilendir.

Kelime Açıklamaları

ZÂDE : زاد

Artmak, çoğalmak, müzayedede fiyat artmak, zait yeterinden fazla, gerekli değil, apandisit çıkıntısı, apandisit, diyafram, ziyade, ilave, fazla artırma, ileri gitme.

HÂBELE : خبل

Aklını bozmak, bir şeyden men etmek, hapis etmek, eksiksiz, helak, öldürücü zehir, külfet

VAZAA : وضع

Bir şeyi bir yere bırakmak, koymak, mekan, yer, mahal, konu, mevzu, indirmek, manasından kaydırmak, doğurmak yükünü indirmek, uğraşmak, tenzilat, düşük, haraç, vergi, alçak gönülle, mütevazi.

HALELE : خلل

Bir şeyi delip öbür tarafına işletmek, muhtaç olmak, malı gitmek, bir şeyde gedik olmak, tahsis etmek, bir yeri yahut bir şeyi terk edip gitmek, iki şeyin arasını genişletmek, zayıflamak, düzen bozulmak, nüfüz etmek, topluluğun aralığına girmek, buluttan yağmur çıkan yer, fesat karışmayan dostluk, ekşime, turşu, fakir.

BAĞIYE : بغى

Ne olduğunu anlamak için iyice bakmak, haddi aşmak, ileri gitmek, istemek, arzu etmek, uygun olmak, layık olmak, gerekmek, yakışmak, isyan , kibir, fesat, çok yağmur. Haddi aşmak ileri gitmek, kanundan dışarı taşmak, haktan ayrılmak, istemek, zulüm, kendi için bir şeyi istemesini arzulamak. cinayet, suç,

SEMİA: سمع

Kulağı işitmek, dinlemek, sözü anlamak, duyurmak işittirmek, bir söze kulak verip dinlemek, aralarında ayıbı kusuru yaymak, hay hay baş üstüne, şöhret, vahye dayanan bilgiler, stetoskop.

Önceki Sonraki

1 Yorum

  1. Bazı insanlar vardır bulundukları topluluğun kalitesini artırır, o topluluğa değer katar. bazıları da girdikleri yapıyı bozar, kaliteyi düşürür, fitne ve fesat yayar. Bu ayette ikinci grupta olanlar anlatılmakta kendi bozuk anlayışlarıyla yapıyı bozduklar gibi başkalarını da etkilemeye çabalamaları anlatılmaktadır.

Yorum Yapınız