Okuyuş

TEVBE SURESİ 115. AYET

TEVBE SURESİ 115. AYET

24.11.2017

وَمَا كَانَ اللّٰهُ لِيُضِلَّ قَوْمًا بَعْدَ اِذْ هَدٰيهُمْ حَتّٰى يُبَيِّنَ لَهُمْ مَا يَتَّقُونَ اِنَّ اللّٰهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَليمٌ ﴿115﴾

Allah bir toplumu hidayetlendirdikten sonra  nelerden korunacaklarını kendilerine beyan etmedikçe bir kavmi şaşırtması söz konusu olmaz. Allah her bir şeyi bilendir.

Kelime Açıklamaları

HEDEYE : دى

İrşad etmek, doğru yolu göstermek, hediye vermek, bir adamın bulunduğu hal durum, gündüz, yol, yürürlükte olan yol, sulh yapmak. kurbanlık hayvan, yol, yön, cihet, misli.

BÂ^NE : بان

Açık olmak, açıklamak, izah etmek, belli olmak, meydana çıkmak, güzel ve etkili söz söyleme, açık delil, ayrılmak, uzaklaşmak, muhalefet etmek, tanımak, meydana çıkmak, aşikar. Fark, vuslat, ıraklık, açık delil , hüccet. ara, araştırmak, arada, iki şey arası, fesat, düşmanlık.

VEKAYE : وقى

Allah birini kötülükten muhafaza etmek, bir şeyi ıslah edip düzene sokmak, bir şeyi korumak,takva,  görüp gözetmek, bir şeyden sakınmak, Allah ikabından (güç , kuvvet , kudret , hile , azap, ceza, ) korkmak, korunmak, çekinmek ,Allah’tan  korkan ,himaye, ezayı def etme, kendisiyle bir şey saklanan.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız