Okuyuş

TEVBE SURESİ 103. AYET

TEVBE SURESİ 103. AYET

11.11.2017

خُذْ مِنْ اَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَكّ۪يهِمْ بِهَا وَصَلِّ عَلَيْهِمْۜ اِنَّ صَلٰوتَكَ سَكَنٌ لَهُمْۜ وَاللّٰهُ سَم۪يعٌ عَل۪يمٌ ﴿103﴾

Onların yanlarından bir sadaka al ki! Onları tathir ve tezkiye edesin. Onların üzerine salat et. Muhakkak senin salatın onlar için sekinedir. Allah  işiten ve bilendir.

Kelime Açıklamaları

TAHERA : طهر

Necasetten kirden temizlenmek, temiz olmak, dezenfekte etmek, arınmak, paklanmak, günah işlemekten imtina etmek, necasetten hayız  vs.den temizlenmek, antiseptik, gusülhane, abdesthane.

ZEKÂ : زكا

Bir şey artmak, fazlalaşmak, zengin olmak, işi iyi olmak, ıslah etmek, düzeltmek, övmek, temizlemek, tezkiye etmek, yücelmek, malının zekatını vermek, çift, bereket, her şeyin halis ve pak olanı, günahsız.

SALEYE : صلى

Müsabakayı kazananın ardından gelmek, dua etmek, Aklın Allah’a yükselmesi, yakmak için ateşe atmak,  ateşte ısınmak, diriliş. Dua, namaz,  rahmet, yarışta birinci geleni  takip eden(ikinci), bir işin şiddetini tatmak, cephe, bereketine rahmetine bürünmek

SEKENE : سكن

Rüzgar dinmek, sakin olmak, mustaripken endişeliyken sakin olmak, sükunet ve kendisiyle sükunet bulunan şey, akıl, hiçbir şeye sahip olamayan yoksul, ikamet etmek, kalıp oturmak, sakin, mesken, can yoldaşı, bereket, teskin eden, miskin, fakir, menzil.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız