Okuyuş

RAD SURESİ 27. AYET

RAD SURESİ 27.  AYET

10.04.2019

وَيَقُولُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَوْلَا أُنْزِلَ عَلَيْهِ آيَةٌ مِنْ رَبِّهِ ۗ قُلْ إِنَّ اللَّهَ يُضِلُّ مَنْ يَشَاءُ وَيَهْدِي إِلَيْهِ مَنْ أَنَابَ

Kabul etmeyenler : "Ona Rabbi den bir ayet indirilmeli değil miydi?" diyorlar. De ki: "Allah, dileyen/dilediği kimseyi saptırır. Yöneleni de kendisine iletir."

Kelime Açıklamaları

EYÂ-EYEYE: ايا

Durmak, eğleşmek, nişan, alamet koymak, kastetmek, yönelmek, işaret , ibret,  ayet,mucize, şahıs, cemaat, Kuranı kerimi meydana getiren cümlelerden her biri, bir şeyin cinsini ve türünü belirlemek, apaçık alamet, sağlamlaştırma ve bir şeyin üzerinde durmak, bilgi düzeyine göre farklılık.

HEDEYE: هدي

İrşad etmek, doğru yolu göstermek, hediye vermek, bir adamın bulunduğu hal durum, gündüz, yol, yürürlükte olan yol, sulh yapmak. kurbanlık hayvan, yol, yön, cihet, misli.

NÂBE:ناب

Bir hususta birinin yerine geçmek, kaim olmak, Allah’a tevbe edip taatine sarılmak, sık sık gidip gelmek, birini bir zor iş arız olmak, tevbe edip Allah’a rucû etmek, bir işte nöbetleşmek, birinin yerine  vekil geçmek, temsilci, parlamento üyesi,musibet,felaket, fırsat,kere.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu