Okuyuş

RAD SURESİ 10. AYET

RAD SURESİ 10. AYET

03.03.2019

سَوَٓاءٌ مِنْكُمْ مَنْ اَسَرَّ الْقَوْلَ وَمَنْ جَهَرَ بِه۪ وَمَنْ هُوَ مُسْتَخْفٍ بِالَّيْلِوَسَارِبٌ بِالنَّهَارِ

Aranızdan sözü gizleyen de, onu açık söyleyen de, geceleyin gizlenen de, gündüzün görünen de birdir

Kelime Açıklamaları

SERRA: سرر

Sevindirmek, fısıldaşmak, sırdaş olmak, bolluk, saadet, refah, bir şeyi saklayıp sır sır etmek, gizlemek,açığa vurulmayan sevinç, bolluk, saadet, divan, taht, koltuk, dedektif, sürur, çiçek demeti.

SEVÂ: سوى

 Seviye, iş düzgün olmak, iki şeyi bir birine eşit kılmak, mutedil, bir şeyin ortası, karşılığı, ifrat ve tefrit olmayan, düzgün, normallik, Musevi, fark etmez, denk, kırk yaşına varıp kararını bulmak.

HAFÂ:خفا

Şimşek parlamak, bir şeyi gizleyip saklamak, gizli şey, hafiy, hafiye.gizli şey, gizli iş aşikare çıkmak, bir şeyi açığa çıkarmak.

SERABE: ثرب

Kabahatinden dolayı ayıplanmak, kabahatini başa kakmak, hastanın elbisesini soymak, kınamak, azarlamak, bozmak, karıştırmak, iç yağı, çok konuşan geveze.

CEHERA: جهر

Bir şey aleni zahir olmak, ilan etmek, ifşa etmek, sesini yükselterek sözü konuşmak, aşikare söylemek, açmak, açığa çıkarmak, galip gelmek,  aleniyet, bütün yıl, zaman,

SERABE: سرب

Çıkmak, görünmek,kendi başına gitmek, su akmak, göz yaşlanmak, sıcak günlerde gün ortasında çölde su gibi görünen düzlük, gizli yol, izbe, vahşi hayvan ini, tünel,

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu