Okuyuş

NAHL SURESİ: 66.. AYET

NAHL SURESİ: 66.. AYET

20.12.2019

وَاِنَّ لَكُمْ فِي الْاَنْعَامِ لَعِبْرَةًۜ نُسْق۪يكُمْ مِمَّا ف۪ي بُطُونِه۪ مِنْ بَيْنِ فَرْثٍ وَدَمٍ لَبَنًا خَالِصًا سَٓائِغًا لِلشَّارِب۪ينَ

Nimetlerde sizin için ibret vardır. Size onların batınlarından, fışkı ile kan arasından halis, içenlere içimi kolay süt içiriyoruz.

Kelime Açıklamaları

NEAME : (نعم

Yaşamı güzel ve hoş olmak, geniş olmak, müreffeh olmak, sevinmek, dokunması yumuşak olmak, nimet ihsan etmek, evet demek, lütuf, bağış, atiyye, beyni saran ince deri, deve, sığır, koyun, mal, servet, maruf, iyi hal,  konforlu yaşam.

DEMEYE: دمى

Çıbandan kan çıkarmak, kanamak fakat akmamak, yarayı kanatmak, yakın olmak, kan, kan akrabalığı, aynı kandan, kan taşı. 

SEKAYE:سقي

Damardan devamlı kan akmak, boyamak, suvarmak, su içirmek, su içmesi için su tayin etmek, su vermek, bedenin herhangi bir yerinde su toplamak, insanlara su taşıyan

ABERA: عبر

Rüya tabir etmek, nehir vs. nin bir yakasından öbür tarafa geçmek, süratle yolu yarıp gitmek, üzülüp ağlamak, para ve eşyanın ayarını kıymetini ölçüp tartmak, tabir etmek, düşü yorumlamak, içinde olanı sözle açıklayıp beyan etmek, tenha çöl, mabet, ibadet yeri.

BETANE :بطن

Vadiye girmek ve yürümek, içini iç yüzünü bilmek, içine nüfuz etmek girmek, samimi ve yakınından olmak, gizli olmak, malı çok olmak, birini sırdaş edinmek, astarlamak, uzak olmak, hakikatte, gerçekte, iç hastalıkları, taban, karın ağrısı. Astar, sırdaş, ahbap, her şeyin içerisi, içeriği, içine nüfuz edip girmek, karın, mide her şeyin içerisi, taban, kayış, kemer, kolon, kuşak.

FERASE: فرث

İşkembe, dağıtmak, saçmak, diri insan veya hayvanın bağrına vurup bağrını dağıtmak, doymak, hamile, hamilelikten ileri gelen bulantı, işkembeyi yarıp ,içindeki fazlalıkları dökmek.

LEBENE : لبن

Süt, sütçü, birine süt içirmek, süt kardeşi, çok yemek, yastıktan başına ağrı gelmek, kerpiç kesmek, sütü çek kimse, emme, geminin rüzgar dindiğinde çekildiği ketenden yapılmış ip, halat, çam ağacı, günnük denen bir çeşit buhur, ihtiyaç, arzu, gömlek yakası, mandıra, sütün hasıl olduğu hayvandaki bağırsak.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu