Okuyuş

NAHL SURESİ: .90 AYET

NAHL SURESİ: .90  AYET

04.02.2020

اِنَّ اللّٰهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْاِحْسَانِ وَا۪يتَٓائِ ذِي الْقُرْبٰى وَيَنْهٰى عَنِ الْفَحْشَٓاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِۚ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Allah adaleti, ihsanı, en yakınlara vermeyi iş olarak işliyor, aşırılıklardan, belirsizlikten ve bağyden meneder. Öğüt almanız için size böyle vaaz ediyor.

Kelime Açıklamaları

NEKİRA: نكر

Bilmemek, tanımamak, muğlak olmak, şekil ve durumu değiştirip tanınmaz kılmak, belirsiz kılmak, bir işi çirkin görmek, makul olmayan, bilinmeyen, meçhul.  

HASENE : حسن

Güzel olmak, yakışıklı olmak, bir şeyi iyi, güzel etmek, bilmek, zinetlendirmek, süslemek, iyi sonuç, güzel akıbet, nimet, beğenme, zafer ve şehadet.

EMERA:امر

Emir, vali, bey, kumandan olmak, emretmek, buyurmak, bir işin yapılmasını istemek, emretmek, talimat vermek, yönetmek, çoğaltmak, tamam olmak, amir, emre uyan, talep, istek, danışmak, meşveret etmek,  kongre, danışma kurulu heyeti. Komuta, yönetici , hakim , otorite ,iktidar ,egemenlik, danışmanlık , istişare ,bekletme, şaşılacak şey, acaib, tuhaf, zor iş, fazlalık, ziyade, bereket. emir, buyruk. hal, durum, iş, olay, konum.

ETEYE: اتي

Gelmek, getirmek, birine bir şey vermek ,yerinden söküp almak, yıkmak, bir yerde hazır bulunmak, kendi yolunu izleyerek gelen sel, kavme intisap etmek, olur tarafından gelmek, yoluna girmek, gelmesini istemek, işlek yol, geçit, yarışın bittiği yer, getirmek, geçmek, rastlamak, yapmak, işlemek, varmak, sürdürmek, ortaya koymak, göstermek, artırmak, üretmek, ödemek, ulaşmak, olmak, sollamak, yakına çek, gitmek, vurmak, karşılamak, katılmak, meşgul olmak, işlemek (örn. suç), üstlenmek.

FEHUŞE:فحش

Bir iş çok çirkin olmak, kadın çirkin iş yapmak fahişe olmak, söz veya fiili çok çirkin olmak, açıktan kötü, çirkin iş işlemek veya söylemek, zina, kötü ahlaklı, çok bahil(cimri), alçak kimse, çok olan şey, aklın kabul etmediği şey. müstehcenlik..

ADELE: عدل

Adil olmak, insaf etmek, işte doğru olmak, aralarını denk tesviye etmek, eşit muamele etmek, bir şeyi diğer şeyle beraber yapmak, doğru dürüst ve adil olmak, düzeltmek, denkleştirmek, misli.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu