Okuyuş

NAHL SURESİ: .90 AYET

NAHL SURESİ: .90  AYET

04.02.2020

اِنَّ اللّٰهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْاِحْسَانِ وَا۪يتَٓائِ ذِي الْقُرْبٰى وَيَنْهٰى عَنِ الْفَحْشَٓاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِۚ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Allah adaleti, ihsanı, en yakınlara vermeyi iş olarak işliyor, aşırılıklardan, belirsizlikten ve bağyden meneder. Öğüt almanız için size böyle vaaz ediyor.

Kelime Açıklamaları

NEKİRA: نكر

Bilmemek, tanımamak, muğlak olmak, şekil ve durumu değiştirip tanınmaz kılmak, belirsiz kılmak, bir işi çirkin görmek, makul olmayan, bilinmeyen, meçhul.  

HASENE : حسن

Güzel olmak, yakışıklı olmak, bir şeyi iyi, güzel etmek, bilmek, zinetlendirmek, süslemek, iyi sonuç, güzel akıbet, nimet, beğenme, zafer ve şehadet.

EMERA:امر

Emir, vali, bey, kumandan olmak, emretmek, buyurmak, bir şeyi fiili yapmasını istemek, çoğaltmak, tamam olmak, amir, emre uyan, talep, istek, danışmak, meşveret etmek,  kongre, danışma kurulu heyeti.     Komuta, yönetici , hakim , otorite ,iktidar ,egemenlik, danışmanlık , istişare ,bekletme, bekletme

ETEYE: اتي

Gelmek, getirmek, bir yerde hazır bulunmak, kavme intisap etmek, birine bir şey vermek, olur tarafından gelmek, yoluna girmek, gelmesini istemek, işlek yol, geçit, yarışın bittiği yer.

FEHUŞE:فحش

Bir iş çok çirkin olmak, kadın çirkin iş yapmak fahişe olmak, söz veya fiili çok çirkin olmak, açıktan kötü, çirkin iş işlemek veya söylemek, zina, kötü ahlaklı, çok bahil(cimri), alçak kimse, çok olan şey, aklın kabul etmediği şey. müstehcenlik..

ADELE: عدل

Adil olmak, insaf etmek, işte doğru olmak, aralarını denk tesviye etmek, eşit muamele etmek, bir şeyi diğer şeyle beraber yapmak, doğru dürüst ve adil olmak, düzeltmek, denkleştirmek, misli.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu