Okuyuş

NAHL SURESİ: .26. AYET

NAHL SURESİ: .26. AYET

03.11.2019

قَدْ مَكَرَ الَّذ۪ينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَاَتَى اللّٰهُ بُنْيَانَهُمْ مِنَ الْقَوَاعِدِ فَخَرَّ عَلَيْهِمُ السَّقْفُ مِنْ فَوْقِهِمْ وَاَتٰيهُمُ الْعَذَابُ مِنْ حَيْثُ لَا يَشْعُرُونَ

Onlardan öncekiler de tuzak kurmuşlardı da Allah, binalarına temellerinden gelmiş, üstlerindeki tavan, başlarına çökmüştü! Ve azab onlara ummadıkları yerden gelmişti.

Kelime Açıklamaları

KAADE: قعد

Oturmak, bir yerde ikamet etmek, men etmek, alıkoymak, önem vermemek. kaide, bir yerde ikamet etmek, bina temeli, (kaide-i ahire –son oturuş)., ikamet etmek, hapsetmek, men etmek, alıkoymak, emekliye ayrılmak

ETEYE: اتي

Gelmek, getirmek, bir yerde hazır bulunmak, kavme intisap etmek, birine bir şey vermek, olur tarafından gelmek, yoluna girmek, gelmesini istemek, işlek yol, geçit, yarışın bittiği yer.

MEKERA: مكر

Hile ile aldatmak, bir şeyi renkli yapmak, evde hububat biriktirip karaborsa yapmak, bir şey kızarmak, birini hile ile maksadından döndürmek.

FÂKA: فاق

Bir şeye üstün gelmek, üzerine çıkmak, şeref ve fazilette başkasına galebe etmek, hasta iyileşmek, kıtlıktan sonra bolluk ve ucuzlık olmak,  birini diğerine  üstün tutmak, her şeyin güzidesi  ve iyisi , iki sağım arasındaki zaman.

HARRA:خر

Yüksek bir yerden düşmek, ölmek, bina yıkılmak, bilinmeyen bir yönden saldırmak, bir yerden  diğer bir yere intikal etmek, düşmek, su, rüzgar sesi, uyuyanın horlaması, iki yüksek yer arasındaki düzlük.

SEKAFE:سقف

Evin çatısı, tavan, boynu eğri olmak, piskopos yapmak, evlerdeki sofa, gölgelik, enli taş, sağ tarafa meyletmek.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu