Okuyuş

NAHL SURESİ:59 .. AYET

NAHL SURESİ:59 .. AYET

09.02.2019

يَتَوَارٰى مِنَ الْقَوْمِ مِنْ سُٓوءِ مَا بُشِّرَ بِه۪ۜ اَيُمْسِكُهُ عَلٰى هُونٍ اَمْ يَدُسُّهُ فِي التُّرَابِۜ اَلَا سَٓاءَ مَا يَحْكُمُونَ

Kendisine verilen müjdenin kötülüğünden dolayı kavminden gizlenir. Onu, aşağılık duygusu içinde yanında mı tutsun, yoksa toprağa mı gömsün! Dikkat et verdikleri hüküm ne kadar kötüdür!

Kelime Açıklamaları

VERAYE: ورى

Bir şeyi örtüp gizlemek, Ateş tutuşmak, cerahat,  kişinin içini berbat etmek, şişmanlamak, şiddetle susamak, gizlemek, arkasında , ardında,  bir haber vs.yi açıklamayıp gizli perdede bırakmak, sözden ilk merhalede anlaşılandan başka şeyi kastetmek.

TERABE:ترب

Bir şeye toprak koymak,toprak,  çok fakir ve muhtaç olmak, yaşdaş olmak, yaşıt, muasır, yerin üst sathı, kabir, kapı sürgüsü , bekçi.

DESESE : دسس

Bir şeyi bir şeye sokmak, gizlemek, bir şeyi diğer şeyin altına gömüp saklamak, birine gizlice söz taşımak, iftira etmek, bir şey toprak altına gömülmek, deveyi katranla boyamak.

HÂNE : هان

Yumuşak ve kolay olmak, hakir zelil olmak, zayıf ve sakin olmak, bir şeyi küçümsemek hafif görmek, şiddet, sıkıntı, rezalet, tevazu, alçak gönüllülük.

MESEKE: مسك

Bir saklamak üzere sıkıca tutmak,tutmak, dilini konuşmaktan tutmak, ateşi gömmek, cimrilik, bahillik, kabızlık bir şeye çok şiddetle yapışıp yakalamak.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu