Okuyuş

İSRA SURESİ 19-20 . AYET

İSRA SURESİ 19-20 . AYET

26.04.2020

(19)وَمَنْ اَرَادَ الْاٰخِرَةَ وَسَعٰى لَهَا سَعْيَهَا وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَاُو۬لٰٓئِكَ كَانَ سَعْيُهُمْ مَشْكُورًا

(20)كُلًّا نُمِدُّ هٰٓؤُ۬لَٓاءِ وَهٰٓؤُ۬لَٓاءِ مِنْ عَطَٓاءِ رَبِّكَۜ وَمَا كَانَ عَطَٓاءُ رَبِّكَ مَحْظُورًا

19.  Kim de ahireti/geleceği ister ve inanarak/güvene girerek ona yaraşır biçimde çalışırsa, öylelerinin çalışmalarının karşılığı verilir.

20.  Her birine imdad ederiz: hem onlara hem onlara,  rabbinin atâsından olarak, rabbinin atâsı kısıtlanmış/engellenmiş değildir

Kelime Açıklamaları

ATÂ : عطا

Bir şeye elini götürüp almak, vermek, takdim etmek, boyun eğmek, birine hizmet etmek, bağış, hibe, cömert, veren.

MEDDE: مد

Bir şeyi yaymak döşemek, birine yardım etmek, desteklemek,  askere yardım ile imdat eylemek, imdat, müddet. Allah ömrünü uzun kılmak, harfi uzatarak okumak, artırmak, bir şeyin vadesini uzatmak, medet istemek, bir şeyi çekip uzatmak, materyalist, materyal, unsur, adet, itiyat, vakit, zaman,  mürekkep, gübre, sel.

SEKERA: سكر

Kabı doldurmak, nehre set yapmak, kapıyı kapatmak, rüzgar sakinleşmek, dinmek, hareket yatışmak, sarhoşluk, insanla aklı arasında arız olan bir durum, insan aklının geçici olarak gitme durumu, ölüm sekaratı-ölüm sarhoşluğu, öfkelenmek, gözü bağlanmak, hiddet, baygınlık, zevke düşkünlük, şeker kamışı, şeker, hurma şırası.

HAZARA : حظر

Kısıtlamak, bir şeyi kimseye vermeyip men etmek, hayvanlar için ağıl yapmak bir şeyi kendisi için edinmek, gücü yetmeyecek durumla karşı karşıya kalmak, yasak, bir şeyin havzada toplanması.

SEAYE : سعى

Ailesi için çalışıp kazanmak, çalışmak, çabalamak,  iş işlemek, koşuşmak, hızlı hareket etmek, ilerlemek, koşuda galebe gelmek, postacı, arabuluculuk. kast eylemek, yürümek, koşmak, vergi tahsildarı, kovucu.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu