Okuyuş

İBRAHİM SURESİ : 35. AYET

İBRAHİM SURESİ : 35. AYET

14.07.2019

وَاِذْ قَالَ اِبْرٰه۪يمُ رَبِّ اجْعَلْ هٰذَا الْبَلَدَ اٰمِنًا وَاجْنُبْن۪ي وَبَنِيَّ اَنْ نَعْبُدَ الْاَصْنَامَۜ

Hani İbrâhim şöyle demişti: “Ey Rabbim! Bu beledi/beldeyi güvenli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!”

Kelime Açıklamaları

BENEYE : بنى

 Bina yapmak, duvarını kurmak, yerin üzerinde ev yapmak, sözüne güvenip izinden gitmek, erkek çocuğu olmak,erkek,çocuk, evlenmek, ademoğlu, binanın esası, cisim, bina, yapı, fıtrat, ana caddeden ayrılan küçük yollar.

CENEBE :جنب

Uzaklaştırmak,  taraf, yan, etraf, cihet.bir şeyin sağ veya sol tarafı, itmek, ters çevirmek, özlemek, meyletmek, bir şeyden uzak olmak, çekinmek, yabancı, ecnebi, boyun eğmeyen, Cünüplük, cenabet ,bir şeyin çoğu, karşılığı.

CEALE : جعل

Allah yaratmak, yapmak ve işlemek, koymak, vaz ‘etmek, kılmak, zannetmek, değiştirmek, tayin ve tespit etmek, göndermek, söylemek, bir halden bir hale çevirmek, var etmek, bir durumdan diğer bir duruma çevrilmek.

BELEDE: بلد

Bir yerde yerleşmek, ikamet etmek, vatan edinmek, belde, geniş bölge, şehir, belediye, ahmak, bön, akılsız, aciz olmak, yerleşenlerin bayındır hale getirip sınırları belirlenen yer, ayın günlük menzillerinden her biri, iki kaş arasındaki açıklık/parlaklık , göğüs boşluğu, ciltte yara izi.

SANEME: صنم

Koku habis olmak, put yapmak, putlaştırmak, insanları Allah’a yaklaştırmak için gümüş –bakır veya tahtadan yapılan heykel, Allah’ın dışında tapılan; hatta Allah’tan alıkoyan her şey.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu