Okuyuş

İBRAHİM SURESİ : 17. AYET

İBRAHİM SURESİ : 17. AYET

12.06.2019

يَتَجَرَّعُهُ وَلَا يَكَادُ يُسِيغُهُ وَيَأْتِيهِ الْمَوْتُ مِنْ كُلِّ مَكَانٍ وَمَا هُوَ بِمَيِّتٍ ۖ وَمِنْ وَرَائِهِ عَذَابٌ غَلِيظٌ

Yutmağa çalışacak, boğazından geçiremeyecek, her taraftan ona ölüm gelecek, halbuki ölmeyecek, arkasından da galiz bir azap vardır.

Kelime Açıklamaları

ĞALEZA: غلظ

Yoğun olmak, kalın katı sert ve iri olmak, şiddetlenmek ve sert davranmak, kalbin katılığına dayalı. Düşmanlık, husumet, elemi şiddetli azap.

KÂDE- KEVEDE : كاد

Men etmek, bir işi yapayazmak, işi işlemeye yakın olmak, az kalsın, neredeyse, bir şeyi biriktirip küme yapmak, ihtiyarlıktan titrek olmak, önem vermemek, tuzak, kurnazlık, düzen, hile, kandırmak.

MÂTE: مات

Cansız, diri ölmek, sakin olmak, yer tenha ve evsiz barksız olmak, ölüm, hayat olmayan, vefat, fanilik, eceliyle tabii ölüm.dünyevi hayattan uzaklaşmak, yoksul ya da yaşamdan mahrum olmak, hareketsiz olmak, duygusundan mahrum etmek, sakin olmak, yeryüzünden kurutulmuş, durmak, yıpranmak , yoksulluğa düşmek,

CERAA: جرع

Suyu yudumlayarak içmek, devenin sütü az olmak, suyu soluk almadan içmek, kalınlaşmak, suyu zorlukla içmek, gazabı yutmak, bir şey olmayan dümdüz kumluk, yutkunmak, ölümden dönmek.

SÂĞA:سوغ

  Hoş ve güzel olmak, yemek vs. boğazdan çabuk geçmek, mubah ,serbest olmak, yutmak, kolayca boğazından geçirtmek,kolaylaştırmak.

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu