Okuyuş

YUSUF SURESİ: 111. AYET

YUSUF SURESİ: 111. AYET

10.02.2019

لَقَدْ كَانَ ف۪ي قَصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لِاُو۬لِي الْاَلْبَابِۜ مَا كَانَ حَد۪يثًا يُفْتَرٰى وَلٰكِنْ تَصْد۪يقَ الَّذ۪ي بَيْنَ يَدَيْهِ وَتَفْص۪يلَ كُلِّ شَيْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَةً لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ

Elbette onların kıssalarında akıl sahipleri için ibret vardır. Bu, uydurulacak bir söz değildir; ancak kendinden öncekinin doğrulanması, her şeyin açıklaması; inananlar için bir kılavuz ve rahmettir.

Kelime Açıklamaları

YEDEYE : ىدى

Eline dokunmak, el, ele ait, el yapısı, önünde, saltanat, kontrol, mülkiyet, kudret, topluluk, önder, güçlülerin arasında, kuşun kanadı, ihsan, nimet, yol.

FESALE:فصل

Bir şeyi kesme, ayırma, hükme bağlamak, uzaklaştırmak, iki şey arasına engel  olup fasıla vermek, kasap koyunu kesip uzuv ,uzuv ayırmak, engel, iki şey arasındaki mesafe,tafsilat,  hakim, kadı.

FERAYE:فرى

Bir şeyi yarmak, kürk, tüylü ve kürklü deri, servet, yalan düzmek, yalan söz peyda etmek, iftira, yeniden düzülüp ortaya konan şey, uydurma acayip iş, karanlık iş, acayip karışık uydurma  tuhaf iş,zenginlik, yalan düzmek, bir şeyi yarmak, yalan , iftira

KASSA:قصص

Bir şeyi kırmak, kesmek, ölü birine yakın olmak, birine bir haberi anlatıp bildirmek, izini takip etmek, kısas hakkını almak yahut istemek, tetebbu edip araştırmak izini sürmek, kısas, ikab, ceza, ödeşme, makas, hikaye, destan, cümle,  durum, haber, iş,  ses.

HADESE:حدث

Vaki olmak, yoktan var olmak, yeni olmak, bir şeyi yeniden meydana getirmek, icat etmek, haber vermek, konuşmak, hadis rivayet etmek, hadise.

ABERA: عبر

Rüya tabir etmek, nehir vs. nin bir yakasından öbür tarafa geçmek, süratle yolu yarıp gitmek, üzülüp ağlamak, para ve eşyanın ayarını kıymetini ölçüp tartmak, tabir etmek, düşü yorumlamak, içinde olanı sözle açıklayıp beyan etmek, tenha çöl, mabet, ibadet yeri.

LEBEBE: لبب

Bir yerde kalıp ikamet etmek, akıllı olmak, kırıp çekirdeğini çıkarmak, her şeyin özü, halisi, lekesizi, akıl, kalp, akıl ve idrake sahip olan kişi, biriyle yaka paça olmak

Önceki Sonraki

Yorum Yapınız

Güvenli Kodu : Güvenlik Kodu